Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijne



visibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
.

ZASTRUŻE

W skład Sołectwa wchodzi miejscowość Zastruże.

Sołtys

Janusz Pawlak zam. Zastruże 31A, 62-586 Rzgów, tel. 693 461 529

e-mail: januszpawlak76@gmail.com

Rada Sołecka

Piotr Kieliszkowski, Leszek Grzegorczyk, Paweł Marzol, Rafał Choinka

Sołectwo Zastruże jest położone w centralnej części Gminy Rzgów na powierzchni 305 ha. 96% tego obszaru (294 ha) stanowią grunty użytkowane rolniczo, w tym grunty orne 220 ha i użytki zielone 74 ha. W większości są to gleby IV i V klasy. Ponadto 6% powierzchni sołectwa (18,62 ha) to lasy, a pozostała część to tereny różne, tj. tereny osiedlowe, tereny pod drogami, wodami itp.

Zastruże położone jest na obrzeżach Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, objętego programem Natura 2000 i przebiega przez nie niebieski szlak rowerowy. Mieszkańcy planują wykorzystać to w promocji Zastruża i podniesienia jego walorów turystycznych i inwestorskich. Stanica rowerowa będzie bowiem, dla turystów rowerowych miejscem wypoczynku, spożycia posiłku lub dokonania drobnych napraw; w przyszłości planowane jest również otwarcie gminnej wypożyczalni rowerów, a mieszkańcy przygotują miejsca noclegowe w swoich gospodarstwach agroturystycznych.

Przez sołectwo Zastruże przepływa Struga Zarzewska, która pierwotnie nazywała się Białe Bzy; do tej nazwy zastrużanie pragną znów powrócić.

Na wschodnich obrzeżach wsi znajduje się remiza i świetlica wiejska, która jest użytkowana przez mieszkańców do organizacji różnego rodzaju spotkań, zebrań i imprez.

W przyszłości planowany jest remont budynku OSP oraz zagospodarowanie terenu wokół niego.

Budynek i teren ten służyć będzie jako miejsce spotkań mieszkańców podczas organizowanych imprez kulturalnych i sportowych a również jako stanica rowerowa.

Bogactwo fauny i flory w jej okolicy zachęca do spacerów i spędzania czasu wolnego na łonie natury. Nad Białymi Bzami jest bardzo wiele urokliwych miejsc, a jedno z nich będzie wykorzystane dla utworzenia Wiejskiego Miejsca Rekreacji „Białe Bzy” z siedziskami, altaną, polem namiotowym, docelowo zasilanym w energię elektryczną i wodę. „Białe Bzy” również znacząco podniosą atrakcyjność Sołectwa Zastruże.

Wieś Zastruże od zawsze była związana ze Rzgowem, stąd też wywodzi się jej nazwa, ponieważ w swoich początkach, ulokowana była w całości „za strugą” od strony Rzgowa. W XIX w. stanowiła własność Klemensa Modelskiego, który pobudował i ufundował około 1850r., stojącą do dnia dzisiejszego figurę Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. Figura ta, w maju 1941r., z rozkazu komendanta posterunku żandarmerii niemieckiej w Rzgowie, miała zostać zniszczona, jednak dzięki ówczesnemu właścicielowi majątku – Marianowi Jakubowskiemu udało się ją ocalić i zachować, a po wojnie jego sumptem i staraniem, figura została odbudowana przez mistrza murarskiego - Józefa Dudkiewicza. Poświęcona została w dniu Wniebowzięcia NMP przez proboszcza parafii Rzgów – księdza Jana Nowaka, w obecności ojca fundatora Andrzeja Jakubowskiego, Wójta gm. Rzgów Józefa Janiaka, Sołtysa Zastruża Władysława Szepskiego i zgromadzonych wiernych ze wsi Zastruże. Świadczy o tym akt odbudowy figury z dnia 15 sierpnia 1945, przechowywany przez mieszkańców. Figura jest otoczona szczególną czcią i troską mieszkańców, co wyraża się dbałością o wygląd i otoczenie tego miejsca.

Obok figury rośnie bluszcz pospolity, który ma status pomnika przyrody. Bluszcz obrasta zamarły pień grochodrzewu (robinia) na wysokość ok. 8 m. Stanowi to dodatkową atrakcję wsi, o której mieszkańcy zamierzają informować przejezdnych za pomocą stosownej tablicy informacyjnej.

W początkowych latach XX w., po zachodniej części Białych Bzów, ulokował się folwark młyński z młynem wodnym, który spłonął w latach 20 ub. wieku; jego fundamenty zachowały się do dzisiaj, a przez obecnego właściciela przechowywany jest oryginalny „Projekt odbudowy pogorzałego młyna” z 24 września 1927 roku.

W Zastrużu w latach międzywojennych i następnie też po II wojnie światowej aktywnie działało Wiejskie Kółko Teatralne, wystawiające m.in. klasyków polskiej literatury.

Na początku lat 90 ub. wieku wybudowano w Zastrużu remizę strażacką, która w stanie częściowo wykończonym, ale już wymagająca remontu jest użytkowana do dzisiaj i pełni również funkcję świetlicy wiejskiej. Jest to główne i w zasadzie jedyne miejsce spotkań mieszkańców wsi. Jest to także jedyne miejsce na terenie sołectwa, gdzie można zorganizować zebranie, bądź spotkania okolicznościowe.


    Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

    Pogoda w naszej Gminie

    30
    czerwca 2024

    Dziś są imieniny:
    brak wydarzeń

    DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
    strzałka do góry