Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

Turystyczne walory Gminy Rzgów

Na terenie Gminy Rzgów istnieją dobre warunki do rozwoju turystyki konnej, pieszej i rowerowej. Przez teren Gminy przebiega utworzony w 2009 r. szlak konny o nazwie „Podkuta Szóstka”, który jest jedynym szlakiem konnym w powiecie konińskim i jednym z niewielu w województwie wielkopolskim.

Przez teren Gminy przebiegają również ścieżki rowerowe. Pierwszy szlak oznaczony kolorem czerwonym o nazwie „Rowerowa Szóstka”, o łącznej długości 100 km, prowadzi przez Stare Miasto – Tuliszków – Rychwał – Grodziec – Rzgów – Golinę. Drugi szlak rowerowy o nazwie „Nadwarciański Szlak Rowerowy” o długości całkowitej 257 km biegnie przez miejscowości: Świątniki – Rzgów – Modła Rzgowska – Babia – Osiecza – Sławsk – Konin – Zalesie – Brzeźno – Rożek Brzeziński – Borowo – Roztokę – Drążno Holendry – Miechowy. W Gminie rozwija się turystyka piesza, w miejscowościach Rzgów, Dąbrowica, Józefowo, Sławsk i Branna są bardzo dobre warunki do uprawiania nordic – walkingu.

Rozwija się również turystyka wodna, która budzi zainteresowanie u zarówno początkujących jak i zaawansowanych żeglarzy i kajakarzy. Na odcinku Warty znajduje się część szlaku wodnego o nazwie "Wielka Pętla Wielkopolska", która  biegnie również przez wody rzeki Noteć i Jeziora Gopło a w miejscowości Sławsk znajduje się przystań kajakowa. Duża ilość wód powierzchniowych o stosunkowo wysokim poziomie czystości stwarza również dobre warunki do wędkowania.

Miejsca o wysokich walorach przyrodniczych położone w Gminie, przyciągają również miłośników przyrody i ornitologów. Na terenie Gminy położony jest Nadwarciański Park Krajobrazowy, w którym  występuje wiele cennych gatunków rzadkich ptaków i innych zwierząt oraz roślin.

 

  Nadwarciański Szlak Rowerowy

  Liczący sobie 257 km Nadwarciański Szlak Rowerowy na trasie Poznań – zbiornik Jeziorsko należy do jednego z wielu funkcjonujących obecnie na terenie województwa wielkopolskiego województwa, transwielkopolskich szlaków rowerowych. Początek trasy można znaleźć w stolicy Wielkopolski, natomiast koniec na wschodnich granicach województwa. Trasa łączy w sobie wiele ciekawostek krajoznawczych, architektonicznych, a przede wszystkim przyrodniczych, znajdujących się między Poznaniem a Jeziorskiem. W większości swojego przebiegu NSR prowadzi w bezpośredniej bliskości rzeki Warty, dzięki czemu po drodze mijać będziemy pola, łąki, łęgi wierzbowe, liczne starorzecza.
     trasa szlaku: Świątniki – Rzgów – Modła Rzgowska – Babia – Osiecza – Sławsk – Konin – Zalesie – Brzeźno – Rożek Brzeziński – Borowo – Roztoka – Drążno Holendry – Biechowy

  Długość: 40,8 km
  Średni czas przejazdu: 4,0 h
  Oznakowanie: kolor niebieski

  ZARZĄDCA SZLAKU:
  URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO w POZNANIU
  ul. Piekary 17, 61-823 POZNAŃ
  tel.:  (61) 855 35 22
  e-mail: turystyka@umww.pl
  http://www.umww.pl/

   

  Opis Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego w Powiecie Konińskim:

  138,8 km
  Czarna Struga - zachodnia granica powiatu konińskiego. Szlak biegnie południową granicą Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.

  140,3 km
  Przejeżdżamy przez Świątniki, za którymi na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Kilkaset metrów później wjeżdżamy do Rzgowa. Po lewej mijamy drewniany kościół św. Jakuba. Jedziemy prosto drogą powiatową mijając po drodze kolejne wsie: Modła Rzgowska, Zastruże, Babia. Przejeżdżamy nad autostradą A2.

  149,1 km
  Dojeżdżamy do Sławska. Mijamy kościół, przy którym znajduje się droga biegnąca do przeprawy promowej oraz pałacu. My jednak jedziemy prosto i po ok. 5 km przed nami rozpościera się panorama Konina.

  156,4 km
  Wjeżdżamy do Konina. Przejeżdżamy prosto przez skrzyżowanie, a następnie ul. Dąbrowskiego.

  158,4 km
  Docieramy do ronda św. Ducha. Po prawej kościół ewangelicko-augsburski oraz klasztor franciszkanów. Na rondzie skręcamy w lewo w ul. 3 Maja. Po 600 m skręcamy w prawo w ul. Szarych Szeregów.
  Na rondzie przejeżdżamy prosto (po prawej stronie mijamy symboliczny krzyż i tablicę na miejscu egzekucji ojca Maksymiliana Tarejwo, kapucyna, kapelana wojsk powstańczych, emisariusza Rządu Narodowego) i kilkaset metrów później docieramy do przejścia dla pieszych na tzw. Trasie Warszawskiej. Za przejściem zjeżdżamy w dół ul. Osada. Jedziemy wzdłuż Warty mijając Zalesie.

  164,6 km
  Docieramy do Szczepidła. Za przystankiem autobusowym skręcamy w prawo. A po dojeździe do prostopadłej drogi skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez kolejne wsie: Brzezińskie Holendry, Rożek Brzeziński.

  172,0 km
  Docieramy do Borowa. Skręcamy w lewo, w asfaltową drogę biegnąca na północ.

  174,1 km
  Wjeżdżamy do miejscowości Drążno- Holendry. Wijąca się między budynkami droga doprowadza nas do znaku kierującego na przeprawę promową. Skręcamy w lewo i docieramy do rzeki Warty.

  176,6 km
  Przeprawiamy się przez Wartę. Prom w Biechowach kursuje w dni powszednie od 7.00 do 15.00, a w niedziele i święta między 8.00 a 14.00.

  176,9 km
  Na drugim brzegu Warty skręcamy w prawo i dalej szlak prowadzi drogą gruntową wzdłuż wału przeciwpowodziowego.

  179,3 km
  Dojeżdżamy do wschodniej granicy powiatu konińskiego. Szlak prowadzi na wschód w kierunku Koła.

   

   Rowerowa Szóstka

    
    
   trasa: Stare Miasto - Tuliszków - Rychwał - Grodziec - Rzgów - Golina - Sławsk- Stare Miasto

   Długość: 96,9 km
   Średni czas przejazdu: 6,30 h
   Oznakowanie: kolor czerwony

   ZARZĄDCA SZLAKU:
   Stowarzyszenie "SOLIDARNI w PARTNERSTWIE"
   ul. Główna 16, 62-571 STARE MIASTO
   tel.: 63 241 62 16 w. 45
   e-mail: lgd@stare-miasto.pl
   http://www.sswp.com.pl/

    

   OPIS SZLAKU:

   0,0 km
   Stare Miasto. Początek szlaku zaczyna się przy budynku Urzędu Gminy. Kierujemy się na wschód i przejeżdżamy pod ruchliwa trasą krajową nr 25. Na rodzie skręcamy w lewo.Jedziemy wzdłuż krajowej "25-tki". Po ok. 500 m skręcamy w prawo kierując się na Żychlin.

   3,2 km
   W Żychlinie skręcamy w prawo. Przez kolejne skrzyżowanie przejeżdżamy prosto w kierunku Janowic. Po naszej lewej stronie widzimy Pałac Bronikowskich (obecnie obiekt ZSEU w Żychlinie).

   4,6 km
   Janowice. Jedziemy cały czas prosto drogą asfaltową. Po 800 m wjeżdżamy na wiadukt nad autostradą A2. Wjeżdżamy do Krągoli. Prowadzi nas droga. Najpierw skręcamy w prawo, a za chwilę - na skrzyżowaniu - w lewo.

   6,9 km
   Rozjazd dróg. Jedziemy prosto. Asfalt zmienia się w nawierzchnię piaszczystą.

   8,4 km
   Lisiec Mały. Skręcamy w prawą stronę i wracamy na drogę asfaltową. Na najbliższym skrzyżowaniu - w lewo. Dalej jedziemy tak, jak prowadzi nas droga. Przejeżdżamy przez Lisiec Wielki, a następnie Niklas.

   13,0 km
   Rozjazd dróg. Skręcamy w lewą stronę w kierunku miejscowości Krępa.

   16,8 km
   Wjeżdżamy do Tuliszkowa. Jedziemy cały czas prosto ul. Targową. Po ok. 1 km skręcamy w lewo w ul. Mickiewicza.

   17,7 km
   Skwer przy OSP. Skręcamy w prawo w ul. Floriańską. Po ok. 100 m - w lewo w ul. Poznańską. Po lewej stronie mijamy kościół pw. św. Wita. Skręcamy w prawo ul. T. Rogozińskiego. Na skrzyżowaniu kierujemy się za drogowskazem na Sarbicko.

   23,6 km
   Przecinamy drogę powiatową. Droga asfaltowa zmienia się w szutrową. Za osadą Paluszek skręcamy w lewo.

   26,7 km
   Grochowy. Wjeżdżamy na drogę asfaltową. Skręcamy w prawo. Dalej prosto. Mijamy Złotkowy. Jedziemy cały czas prosto, aż do Rychwała, do którego wjeżdżamy ul. Złotkowską.

   31,5 km
   Rychwał. Przecinamy ul. Tuliszkowską (droga wojewódzka nr 434) i pokonując kilka zakrętów docieramy na Plac Wolności. Jadąc prosto ul. Kościelną, dotarlibyśmy do kościoła pw. Świętej Trójcy. My jednak skręcamy w prawo ul. Konińską i zaraz w lewo ul. Grabowską. Przecinamy krajową "25-tkę". Uwaga na spory ruch.

   34,9 km
   Droga asfaltowa się kończy. Skręcamy w lewo i dalej drogą skrajem lasu. Po 300 m - na rozstaju dróg - w lewo.

   36,1 km
   Jaroszewice Grodzieckie. Przez skrzyżowanie dróg przejeżdżamy prosto. Wjeżdżamy na drogę asfaltową, która zmienia się w szutrową, a po kolejnych 500 m - w piaszczystą.

   39,5 km
   Wracamy na drogę asfaltową. Skręcamy w prawo kierując się na Grodziec. Dojeżdżamy do skrzyżowania w Grodźcu. Ok. 1,5 km na południe znajduje się Ośrodek Edukacji Leśnej. My jednak skręcamy w prawo i kierujemy się na północ mijając po drodze Wielołękę, Aleksandrówek i Kuchary Borowe.

   49,6 km
   Modlibogowice. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Kierujemy się na Pyzdry. Po ok. 1 km, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo.

    

   54,6 km
   Grabienice. Przejeżdżamy obok kościoła pw. św. Katarzyny. Jedziemy wzdłuż głównej drogi, która prowadzi nas w lewo.

   56,5 km
   Wjeżdżamy do Rzgowa. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Po ok. 1,5 km wjeżdżamy do lasu. Niekiedy jedziemy bardzo piaszczystymi odcinkami.

   61,7 km
   Zarzewek. Przez moment pod kołami znów mamy asfalt. Jedziemy prosto. Droga znów zamienia się w piaszczystą. Na skrzyżowaniu z drogą asfaltową skręcamy w lewo. Droga biegnie wśród drzew. Przejeżdżamy nad autostradą.

   67,3 km
   Struga. Po lewej stronie mijamy obelisk z napisem "Pamięci pomordowanych mieszkańców Kowalewka przez hitlerowców w dniu 15 stycznia 1945 r."

   69,3 km
   Sławsk. Przecinamy drogę powiatową i po 60 m, za sklepem skręcamy w prawą stronę w kierunku promu. Przeprawiamy się na drugi brzeg rzeki Warty (prom kursuje bezpłatnie: pn-pt, 1 sob m-ca w godz. 5.00-21.00, pozostałe sob, nd i święta w godz. 7.00-15.00). Za rzeką skręcamy w lewo i dalej jedziemy drogą z płyt betonowych wzdłuż wału przeciwpowodziowego, po prawej łąki nadwarciańskie.

    

   74,6 km
   Uwaga! Skręcamy za słabo widocznym zjazdem w prawo drogą przez łąki, cały czas droga betonowa.

   75,9 km
   Na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo. Dalej cały czas jedziemy drogą z płyt betonowych. Po 500 m skręcamy w lewo między zabudowaniami i za chwilę ponownie (dwukrotnie) skręcamy w lewo.

   77,9 km
   Myślibórz. Mijamy kościół pw. św. Mateusza Apostoła. Po chwili dojeżdżamy do drogi nr 467 i skręcamy w prawo (uwaga na duży ruch samochodów).

   80,5 km
   Golina. Po prawej mijamy zespół dworski. Na rondzie skręcamy w prawo w kierunku Konina. Na światłach, też w prawo. Przed drewnianym kościołem pw. św. Jakuba Apostoła skręcamy w prawo. Po 500 m skręcamy w lewo i jedziemy prosto lasem, a następnie trawiastą drogą przez łąki.

    

   87,3 km
   Po dojeździe do asfaltowej drogi skręcamy w prawo, kierując się do przeprawy promowej w Sławsku. Droga asfaltowa po niedługim czasie przechodzi w piaszczystą. Przeprawiamy się przez rzekę.

   89,8 km
   Dojeżdżamy do drogi powiatowej i skręcamy w lewo. Po 2 km skręcamy w prawo, w kierunku Branna.

   93,3 km
   Skrzyżowanie dróg. Jedziemy prosto piaszczystą drogą przez las. Po 400 m skręcamy w lewo. Wyjeżdżamy z lasu. Naszym oczom ukazuje się osiedle domków jednorodzinnych.

    

   96,1 km
   Przejeżdżamy obok szkoły podstawowej. Jedziemy prosto. Przed remizą OSP droga skręca w prawo Mijamy kościół pw. św. Piotra i św. Pawła. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo.

   96,6 km
   Koniec szlaku przy Urzędzie Gminy Stare Miasto.


    Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

    Pogoda w naszej Gminie

    06
    grudnia 2022

    Dziś są imieniny:
    brak wydarzeń

    SZCZEPIMY SIĘ DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamowienia Publiczne DOSTĘPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Bezpłatna Pomoc Prawna MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
    strzałka do góry