Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

Kowalewek - miejsce z historią

Kowalewek to malowniczo położona wieś na skraju lasu na granicy Gminy Rzgów i Stare Miasto. Zamieszkuje ją obecnie 278 mieszkańców w 65 domach. Mimo, że mała to z bogatą historią oraz tradycją kulturalną.

 

Wielką dumą napawa mieszkańców fakt, iż urodziła się tu powieściopisarka Zofia Urbanowska (15.05.1849 – 01.01.1939 r.). Autorka takich książek jak Gucio zaczarowany, Róża bez kolców, czy Księżniczka. Niestety dworek Urbanowskich nie przetrwał, ale dzięki mieszkańcom została utworzona w Kowalewku Izba Pamięci autorki. Mieszkańcy chcąc rozpowszechnić fakt urodzenia się tutaj Zofii organizują liczne cykliczne uroczystości takie, jak:

 • 01 stycznia godz. 15:00  – każdego roku delegacja mieszkańców, OSP Kowalewek i  PTTK w Koninie w dniu śmierci autorki składają kwiaty na grobie Urbanowskiej w Koninie
 • 15 maja – każdego roku w dniu urodzin autorki odbywa się spotkanie w Izbie Pamięci oraz złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową w Kowalewku. Gmina Rzgów oraz Gminna Biblioteka organizuje wśród uczniów szkół konkurs związany z twórczością autorki, którego rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbywa się właśnie w dniu urodzin w Kowalewku.
 • Najważniejszym jednak wydarzeniem pod imieniem Zofii Urbanowskiej na które licznie przybywają mieszkańcy Kowalewka, gminy i przyjaciele jest Wigilia u Zofii Urbanowskiej. Jest to grudniowe spotkanie w Domu Kultury w Kowalewku na które młodzież przygotowuje występ artystyczny, a panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy wigilijny poczęstunek. Odbywa się również rozstrzygnięcie konkursu bożonarodzeniowego dla uczniów szkół.

 

Drugim faktem rozpowszechnianym przez mieszkańców Kowalewka jest zamordowanie rodziny Stuczyńskich przez Hitlerowców w ich domu w Kowalewku 15.01.1945r. Zostali oni żywcem spaleni. Zgięli wtedy Marianna  lat 81, Michalina lat 41, Eugeniusz lat 15, Henryk lat 5 oraz Lech Klich. Pozostałych członków rodziny Stuczyńskich Walentego i Mariana rozstrzelano w Rzgowie pięć dni przed wyzwoleniem wsi przez Armię Czerwoną. Co roku w dniu mordu składane są kwiaty przy pomniku w Kowalewku oraz na grobie na cmentarzu w Sławsku. Pomnik ten został wybudowany w czynie społecznym przez mieszkańców Kowalewka na miejscu spalonego domu Stuczyńskich i odsłonięty 25.09.1966r.

 

W czynie społecznym został w Kowalewku wybudowany i po kilkunastu latach zmodernizowany Dom Kultury im. Zofii Urbanowskiej. Związek Młodzieży Wiejskiej wraz ze społecznością wsi w małej lepiance zwanej Betlejemką utworzyli ruch który doprowadził do wybudowania i oddania  do użytku Domu Kultury 25 września 1966 nazwano go wówczas Marzenie. Był on przez lata mniej lub bardziej prężnie działającą jednostką kulturalną. Po latach budynek trochę pod upadł i znów w mieszkańcach wsi zrodziła się siła, która doprowadziła do rozbudowy i znów, czynem społecznym został budynek zmodernizowani i w maju 2004 roku oddany do ponownego użytku. Utworzono wówczas Izbę Pamięci Zofii Urbanowskiej. W budynku znajduje się również sala bankietowa na około 100 osób wraz z zapleczem kuchennym i sanitarnym, oraz remiza strażacka.

 

Domem Kultury zarządza Ochotnicza Straż Pożarna przy wsparciu i pomocy Koła Gospodyń Wiejskich.

 

W malowniczym lesie  przy Domu Kultury można spacerować i jeździć na rowerze. Przez wieś prowadzi szlak rowerowy Czerwonego Kura.

 

https://www.facebook.com/kowalewek


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  06
  grudnia 2022

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  SZCZEPIMY SIĘ DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamowienia Publiczne DOSTĘPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Bezpłatna Pomoc Prawna MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry