AKTUALNOŚCI | SAMORZĄD | DLA MIESZKAŃCA | DLA TURYSTY | DLA INWESTORA | KONTAKT |
W skład Sołectwa wchodzi miejscowość Witnica.
Sołtys
Paweł Woźniak zam. Witnica 4, 62-586 Rzgów, tel. 695 414 304
e-mail: pawelwozniak41@wp.pl
Rada Sołecka
Barbara Jarosz, Dariusz Woźniak, Karolina Guźniczak
Wieś Witnica położona jest wśród terenów rolniczych w południowej części Gminy Rzgów. Najstarsi mieszkańcy potrafią przywołać rodzinne wspomnienia sięgające połowy XIX wieku, zatem można sądzić, że wieś powstała znacznie wcześniej, jednakże większość wspomnień ma charakter prywatny, więc nie sposób ich rzetelnie udokumentować.
Miejscowość położona jest na terenach szczególnie atrakcyjnych przyrodniczo, które należą do obszaru Natura 2000. W witnickich lasach żyje wiele gatunków zwierzyny łownej oraz kilka gatunków chronionych. Spotykano tu między innymi bociany czarne, myszołowy i żurawie zwyczajne. Tereny leśne, pełne ścieżek i duktów, znakomicie nadają się do rekreacyjnych spacerów, a czyste powietrze sprzyja wypoczynkowi.
We wsi prężnie działa Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Powstała w 1965 roku z inicjatywy mieszkańców. Cztery lata później w czynie społecznym wybudowano remizę strażacką, a w 1971 roku OSP Witnica otrzymała sztandar. W 2005 roku, z okazji czterdziestego jubileuszu działalności, witniccy strażacy mogli się cieszyć z otrzymania swojego pierwszego wozu bojowego. W 2007 roku OSP w Witnicy uzyskała status jednostki operacyjno-technicznej, a dwa lata później dzięki ofiarności sponsorów zakupiła średni samochód ratowniczo-gaśniczy. W 2015 roku obchodziła swoje pięćdziesięciolecie. Witniccy strażacy wielokrotnie zasłużyli się dla dobra gminy, wielu otrzymało brązowe, srebrne i złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa, jeden z współzałożycieli jednostki został uhonorowany pośmiertnie Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa im. Bolesława Chomicza. Druhowie z jednostki wciąż doskonalą swoje umiejętności, biorą udział w zawodach, inwestują w modernizację sprzętu, zabezpieczają imprezy gminne i powiatowe.
Wieś Witnica może pochwalić się nie tylko jednostką OSP. Nie sposób nie wspomnieć również o Kole Gospodyń Wiejskich, które swoją działalnością urozmaica wiele uroczystości gminnych, a ponadto przyczynia się do integracji mieszkańców, organizując wspólnie z władzami wsi festyny, spotkania jubileuszowe i świąteczne oraz wiejskie zabawy. Mieszkańcy chętnie modernizują swoją wieś, działając w czynie społecznym i mądrze wykorzystując środki z Funduszu Sołeckiego oraz pozyskując własnych sponsorów.