Warsztaty profilaktyczne dla dzieci

W kwietniu i maju 2024 r. we wszystkich szkołach gminy Rzgów odbyły się warsztaty profilaktyczne dla dzieci z klas 0-III.

Najstarsze przedszkolaki wzięły udział w cyklu spotkań programu rekomendowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Edukacji oraz Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom dla dzieci „Poruszające Bajki o Emocjach”. Wykwalifikowani trenerzy w ciekawy sposób wprowadzili dzieci w trudny świat emocji.  Każde dziecko podczas warsztatów wcielało się w rolę bohatera i bohaterki opowieści. Przemierzyły niezwykłe krainy, aby w przyszłości stać się świadomymi dorosłymi potrafiącymi zadbać o swoje emocje i potrzeby. Podczas zajęć naszym przedszkolakom towarzyszyły pacynki, z którymi dzieci witały się jak z dobrymi przyjaciółmi. Wsparciem w auto ekspresji były instrumenty (bębny, kalimby, gongi, kubki burzowe i inne), na których dzieci grały w sposób intuicyjny.

W klasach I-III warsztaty dotyczyły technik relaksacyjnych i uważności (mindfullness). Działanie pochodzi z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego. Uważność pomaga lepiej radzić sobie z obniżonym nastrojem, stresem, stanami depresyjnymi, czy wyczerpaniem psychicznym lub fizycznym. Zwiększa poczucie radości i satysfakcji z życia. Rozwijając uważność, zaczynamy świadomie odpowiadać na trudne sytuacje, zamiast automatycznie na nie reagować. Stajemy się bardziej gotowi, aby spokojnie stawić czoła wyzwaniom oraz podejmować mądre i kreatywne decyzje.

Mamy nadzieje, że dzieci wykorzystają poznane techniki nie tylko na potrzeby szkolne, ale i w życiu codziennym.

Warsztaty sfinansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rzgowie.

lipca 2024