URODZINY I IMIENINY PISARKI ZOFII URBANOWSKIEJ W KOWALEWKU

W dniu dzisiejszym, tj. 15.05.2023 r. obchodziliśmy uroczystość imienin i urodzin pisarki Zofii Urbanowskiej w Domu Kultury w Kowalewku. Na początku delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową. Dalsza część uroczystości odbyła się w Domu Kultury. Wszystkich zebranych przywitała dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie – Dorota Eltman.

Wśród zaproszonych gości swoją obecnością zaszczycili nas: Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego - Robert Popkowski, były Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Kazimierz Pałasz, Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta Konina - Tomasz Andrzej Nowak, Radny Powiatu Konińskiego -  Sławomir Ławniczak,  w imieniu Prezydenta Miasta Konina - Zenona Sroczyńska i Andrzej Łącki, Kierownik Archiwum Państwowego w Poznaniu Oddział w Koninie - Piotr Rybczyński, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie - Damian Kruczkowski wraz z delegacją, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Zofii Urbanowskiej w Koninie - Renata Chojnacka, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół z Konina - Wanda i Michał Gruszczyńscy, przedstawiciel Muzeum Okręgowego w Koninie - Jakub Ordon, Radni Gminy Rzgów z Przewodniczącym Rady Gminy Romanem Jakubowiczem, Dyrektorzy Szkół Podstawowych z terenu gminy, Dyrektor LBS Strzałkowo oddział w Rzgowie – Dawid Majdecki, Prezes UTW w Rzgowie - Anna Sadłowska, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Rzgowie - Wojciech Koszal, Komendant Gminny Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Rzgowie - Andrzej Rosiński, przedstawiciele KGW i OSP, sołtysi, bibliotekarze, mieszkańcy, dzieci, młodzież i lokalne media.

W następnej części uroczystości głos zabrała Pani Barbara Kosmowska - pisarka, poetka, bardzo blisko związana z twórczością Urbanowskiej. Kolejnym punktem było wysłuchanie prelekcji pt. „Aspekt biblijny w twórczości Zofii Urbanowskiej”, którą przeprowadziła Pani Beata Stokowska Kierownik Działu Opracowania Zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie. Następnie uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych, w bardzo ciekawy sposób zaprezentowali swoje wokalne, recytatorskie i literackie umiejętności. Można było również oglądać prace plastyczne wykonane przez dzieci z oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy Rzgów. Podsumowaniem programu artystycznego była prezentacja zdjęć przedstawiających dziecięce wyobrażenia bohaterów książkowych, jak i samej autorki Zofii Urbanowskiej.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kowalewku.

MATERIAŁ WIDEO (KLIKNIJ PONIŻEJ)