AKTUALNOŚCI | SAMORZĄD | DLA MIESZKAŃCA | DLA TURYSTY | DLA INWESTORA | KONTAKT |
25 kwietnia uczniowie klas: V i VI szkoły podstawowej oraz kl. I - III gimnazjum uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w ramach XX Festiwalu Nauki i Sztuki. Jest to akademickie święto popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic, a także gości z innych regionów kraju. W czasie festiwalu naukowcy poprzez laboratoria, warsztaty, pokazy doświadczeń i inne formy ukazują uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk – świat, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a nauka to zapierająca dech w piersiach przygoda, którą może przeżyć każdy. Gościom w odkrywaniu, analizowaniu i tworzeniu towarzyszą najwyższej klasy specjaliści, by dzielić się z nimi swoim doświadczeniem i pasją.
Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w niezwykle ciekawych zajęciach:
Młodzi przyrodnicy mieli również okazję skorzystać z pokazów na stoiskach interaktywnych: tworzyli budowle z piasku kinetycznego, rozbijali róże jakby były wykonane ze szkła, otrzymali odcisk swoich linii papilarnych, brali udział w mikrokapsułkowaniu, ozdabiali chromosomy oraz dowiedzieli się jak domowym sposobem stworzyć lampę lawę.
Uczniowie gimnazjum naukę rozpoczęli od poszerzenia wiedzy z dziedziny produkcji energii odnawialnej
z roślin i odpadów w Instytucie Inżynierii Biosystemów.
Na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej młodzież wysłuchała wykładu nt. „Energia wokół nas” podczas którego zobaczyli w jaki sposób i ile energii można wytworzyć w wyniku działania wiatru, wody i słońca.
Byli także w Biocentrum, gdzie wysłuchali ciekawego wykładu „Języki ptaków – bogactwo form morfologicznych” oraz aktywnie uczestniczyli w pokazach prezentowanych na stoiskach interaktywnych. Zobaczyli tam magiczne doświadczenia pod nazwą; „Magia ciekłego azotu”,„Mikrokapsułkowanie”, „Zostań młodym biofizykiem!”. Zachwycił ich wykład w Kolegium Gawęckiego nt. „Planeta owadów - sekrety mikroświata”.
Uczestnictwo w Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki w wielu osobach rozbudziło ciekawość i zainspirowało do swoich własnych badań i obserwacji naukowych. Trzymamy kciuki aby za kilka lat oni sami prezentowali młodszym kolegom nowinki naukowe!
Tegoroczny wyjazd należał do bardzo udanych. Zajęcia były niezwykle interesujące.
Udział w zajęciach podczas Festiwalu Nauki był atrakcyjną formą promocji nauk przyrodniczych.