Tydzień seniora w wielkopolskiej KAS

• Od 15 do 19 marca w urzędach skarbowych Wielkopolski działać będą specjalne infolinie dla seniorów.
  • Emeryci będą mogli uzyskać informacje związane z tegorocznym rozliczeniem PIT.

Wszystkich emerytów, którzy mają pytania lub wątpliwości związane z tegorocznym PIT-em, zapraszamy do skorzystania ze specjalnych infolinii dla seniorów.

Już w najbliższym tygodniu wielkopolskie urzędy skarbowe uruchomią numery telefonów dedykowane wszystkim osobom starszym, które chcą uzyskać informację na temat rozliczenia swojego PIT.

Urząd Skarbowy w  Koninie zaprasza do kontaktu pod numerami: 63 2456877 wewnętrzny:  184,126,137,103,101.

Informacje o wszystkich uruchomionych numerach w Wielkopolsce znaleźć można na stronie internetowej www.wielkopolska.kas.gov.pl.

Zmiany w PIT emerytów i rencistów

Przypomnijmy, że w tym roku wszyscy seniorzy, którym z rozliczenia podatku za 2020 r. wynika nadpłata, nie zostaną już – tak jak do tej pory – rozliczeni przez ZUS. Zamiast PIT-40A takie osoby otrzymają w tym roku PIT-11A.

W takiej sytuacji można:

• nic nie robić do 30 kwietnia - wtedy urząd skarbowy zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2020 r. automatycznie wygenerowane w usłudze Twój e-PIT, albo
  • złożyć samodzielnie zeznanie roczne (jeśli chcemy skorzystać z ulg i odliczeń lub przekazać 1% podatku innej organizacji niż wskazana w ubiegłych latach).

1% podatku będzie w tym roku automatycznie przekazany wcześniej wybranej organizacji. Jeśli jednak senior chciałby zmienić swój ubiegłoroczny wybór:

• w przypadku gdy otrzymał PIT-11A – będzie musiał wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego zeznanie PIT-37,
  • w przypadku gdy otrzymał w tym roku PIT-40A – podobnie jak w ubiegłych latach, może skorzystać z formularza PIT-OP lub złożyć deklarację PIT-37.