Spotkanie profilaktyczne dla Seniorów z terenu Gminy Rzgów

3 czerwca 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie odbyło się spotkanie profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa osób starszych.

Bardzo ciekawy wykład poprowadziła podkom. Adrianna Karwowska z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koninie, która w pierwszej kolejności skupiła się na przypomnieniu sposobów oszustw metodą „na wnuczka” i „na funkcjonariusza”. Przestępcy bowiem nie ustają w wysiłkach, aby okradać osoby chcące pomagać np. swoim najbliższym. Dlatego też telefonują do niczego nieświadomych starszych osób, a następnie podając się właśnie za członków rodziny, opowiadają zmyśloną historię o wypadku, pilnym zabiegu medycznym lub świetnej inwestycji. Wszystko po to, aby namówić seniora na wypłacenie przez niego zaoszczędzonych pieniędzy, a następnie przekazanie im „kurierowi”. Niestety, część z osób nabiera się na historię oszustów, a wówczas tracą często oszczędności całego życia. Najlepszą metodą, aby nie dać się okraść, jest przerwanie połączenia, jeśli tylko nieznajomy głos po drugiej stronie słuchawki zaczyna wypytywać o pieniądze, podając się za funkcjonariusza służb lub członka rodziny.

Drugim zagadnieniem poruszonym na spotkaniu było bezpieczeństwo w ruchu drogowym z perspektywy kierowcy, rowerzysty oraz pieszego w świetle zmieniającego się prawa o ruchu drogowym.

Policjantka odpowiadała na wiele pytań skierowanych przez  uczestników spotkania. Rozdała także profilaktyczne ulotki i opaski odblaskowe.

Spotkanie zorganizowano przy współpracy z Wójtem Gminy Rzgów Grzegorzem Matuszakiem oraz Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

czerwca 2022