AKTUALNOŚCI | SAMORZĄD | DLA MIESZKAŃCA | DLA TURYSTY | DLA INWESTORA | KONTAKT |
W skład Sołectwa wchodzą miejscowości: Rzgów i Rzgów Drugi.
Sołtys
Marzena Rogowska zam. Rzgów, ul. Targowa 6, 62-586 Rzgów, tel. 609 082 988
e-mail: mrogowska37@wp.pl
Rada Sołecka
Lucyna Krukowska, Zbigniew Fabiszak, Jerzy Kacprowicz, Magdalena Kasznia, Elżbieta Loch
Rzgów jest położony w centralnej części Gminy Rzgów na powierzchni 707,8 ha. 83% tego obszaru (587,9 ha) stanowią grunty użytkowane rolniczo, w tym grunty orne 494 ha i użytki zielone 91 ha. W większości są to gleby IV i V klasy. Ponadto 9% powierzchni sołectwa (60,4 ha) to lasy, a pozostała część to tereny różne, tj. tereny osiedlowe, tereny pod drogami, wodami itp.
W centrum sołectwa znajduje się staw, który jest użytkowany przez wędkarzy, oraz stanowi niewielkie kąpielisko dla dzieci. W przyszłości wokół nich mają być ustawione ławki, posadzone drzewa i krzewy, ma powstać boisko do piłki siatkowej. Teren ten służyć będzie również jako miejsce spotkań mieszkańców podczas organizowanych imprez kulturalnych i sportowych.
Na obrzeżach Rzgowa Drugiego ciągnie się Struga Grabienicka.
Część Rzgowa jest położona na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Bogactwo fauny i flory w tej okolicy zachęca do spacerów i spędzania czasu wolnego na łonie natury. Brak niestety istotnie wyróżniających się miejsc mogących przyciągnąć turystów spoza wsi.
Rzgów to bardzo stara osada. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą już z XII wieku. Stanowiła wówczas posiadłość klasztoru cystersów w Lądzie. Później stała się wsią szlachecką. W czasie okupacji hitlerowskiej w latach 1940 – 1941 istniało tu getto dla ludności pochodzenia żydowskiego. Obecnie wieś spełnia rolę siedziby władz samorządowych i administracji gminnej, a także lokalnego ośrodka handlu i usług.
Na terenie sołectwa występują obiekty objęty ochroną konserwatorską:
- kościół p.w. Św. Jakuba wzniesiony prawdopodobnie w pierwszej połowie XVI w., przed 1601 r. dobudowano kaplicę, a w 1790 r. wieżę. Wielokrotnie restaurowany, po raz ostatni w latach 1990 – 1991.
- trzy barokowe ołtarze z pierwszej połowy XVIII w.; w głównym obraz Matki Boskiej z posrebrzaną sukienką z XVII w., w bocznym – obraz św. Jakuba Apostoła w posrebrzanej sukience z drugiej połowy XVIII w., w drugim ołtarzu bocznym – obraz św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus z końca XVII w. W kaplicy ołtarz z XVIII w. z częściowo przemalowanym obrazem św. Anny Samotrzeć z ok. 1620 r. Ambona i kamienna chrzcielnica z VI wieku.
W latach 50-tych wybudowano w Rzgowie pomnik na Placu Stuczyńskich. Powstał on na pamiątkę wydarzenia, które miało miejsce 16 stycznia 1945 r. padło podejrzenie, że rodzina Stuczyńskich ukrywa w swoim domu Rosjan. Dom został podpalony, w budynku przebywali właśnie : 69-letnia Marianna Stuczyńska, 41-letnia Michalina, 15-letni Eugeniusz – 5-letni Jan, wszyscy zginęli. Nazajutrz we wsi Rzgów Niemcy zastrzelili Walentego Stuczyńskiego, wraz z synem Marianem. Działo się to w miejscu, gdzie dziś stoi Pomnik „Bohaterom poległym w walce o wolność”.
W Rzgowie prężnie działają i rozwijają się organizacje społeczne, takie jak:
Mieszkańcy wsi chętnie uczestniczą w lokalnych imprezach kulturalno – rozrywkowych i sportowych. Tradycyjnie co roku organizowane są:
Od kiedy została uruchomiona hala sportowa przy gimnazjum, często urządza się tam zawody sportowe dla młodzieży i dorosłych na szczeblu nie tylko lokalnym, ale również powiatowym i wojewódzkim.
W 2007 roku, gdy zorganizowano I Edycję „Dni Rzgowa” mieszkańcy Rzgowa aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach. Wystawiono stoisko wiejskie, gdzie prezentowano potrawy regionalne oraz rękodzieło w wykonaniu starszych mieszkanek Rzgowa.
Członkinie KGW Rzgów Rzgów chętnie uczestniczą nie tylko w imprezach gminnych, ale również w Dożynkach Powiatowych oraz Wielkim Ruszeniu Gmin Powiatu Konińskiego. KGW Rzgów w ramach inicjatywy LEADER wypromowało Produkt Lokalny „Rybę po rzgowsku”
Myśl założenia Orkiestry Dętej powzięto już w 1912 roku z inspiracji członków zarządu oraz prezesa OSP księdza Aleksandra Makowskiego. Obecnie członkowie Orkiestry uświetniają swymi występami wszystkie imprezy lokalne i powiatowe.