Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijne



visibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
.

RZGÓW

W skład Sołectwa wchodzą miejscowości: Rzgów i Rzgów Drugi.

Sołtys

Marzena Rogowska zam. Rzgów, ul. Targowa 6, 62-586 Rzgów, tel. 609 082 988

e-mail: mrogowska37@wp.pl

Rada Sołecka

Lucyna Krukowska, Zbigniew Fabiszak, Jerzy Kacprowicz, Magdalena Kasznia, Elżbieta Loch

Rzgów jest położony w centralnej części Gminy Rzgów na powierzchni 707,8 ha. 83% tego obszaru (587,9 ha) stanowią grunty użytkowane rolniczo, w tym grunty orne 494 ha i użytki zielone 91 ha. W większości są to gleby IV i V klasy. Ponadto 9% powierzchni sołectwa (60,4 ha) to lasy, a pozostała część to tereny różne, tj. tereny osiedlowe, tereny pod drogami, wodami itp.

W centrum sołectwa znajduje się  staw, który  jest użytkowany przez wędkarzy, oraz stanowi niewielkie kąpielisko dla dzieci. W przyszłości wokół nich mają być ustawione ławki, posadzone drzewa i krzewy, ma powstać boisko do piłki siatkowej. Teren ten służyć będzie również jako miejsce spotkań mieszkańców podczas organizowanych imprez kulturalnych i sportowych.

Na obrzeżach Rzgowa Drugiego ciągnie się Struga Grabienicka.

Część Rzgowa jest położona na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Bogactwo fauny i flory w tej okolicy zachęca do spacerów i spędzania czasu wolnego na łonie natury. Brak niestety istotnie wyróżniających się miejsc mogących przyciągnąć turystów spoza wsi.

Rzgów to bardzo stara osada. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą już z XII wieku. Stanowiła wówczas posiadłość klasztoru cystersów w Lądzie. Później stała się wsią szlachecką. W czasie okupacji hitlerowskiej w latach 1940 – 1941 istniało tu getto dla ludności pochodzenia żydowskiego. Obecnie wieś spełnia rolę siedziby władz samorządowych i administracji gminnej, a także lokalnego ośrodka handlu i usług.

Na terenie sołectwa występują obiekty objęty ochroną konserwatorską:

- kościół p.w. Św. Jakuba wzniesiony prawdopodobnie w pierwszej połowie XVI w., przed 1601 r. dobudowano kaplicę, a w 1790 r. wieżę. Wielokrotnie restaurowany, po raz ostatni w latach 1990 – 1991.

- trzy barokowe ołtarze z pierwszej połowy XVIII w.; w głównym obraz Matki Boskiej z posrebrzaną sukienką z XVII w., w bocznym – obraz św. Jakuba Apostoła w posrebrzanej sukience z drugiej połowy XVIII w., w drugim ołtarzu bocznym – obraz św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus z końca XVII w. W kaplicy ołtarz z XVIII w. z częściowo przemalowanym obrazem św. Anny Samotrzeć z ok. 1620 r. Ambona i kamienna chrzcielnica z VI wieku.

W latach 50-tych wybudowano w Rzgowie pomnik na Placu Stuczyńskich. Powstał on na pamiątkę  wydarzenia, które miało miejsce 16 stycznia 1945 r. padło podejrzenie, że rodzina Stuczyńskich ukrywa w swoim domu Rosjan. Dom został podpalony, w budynku przebywali właśnie : 69-letnia Marianna Stuczyńska, 41-letnia Michalina, 15-letni Eugeniusz – 5-letni Jan, wszyscy zginęli. Nazajutrz we wsi Rzgów Niemcy zastrzelili Walentego Stuczyńskiego, wraz z synem Marianem. Działo się to w miejscu, gdzie dziś stoi Pomnik „Bohaterom poległym w walce o wolność”.

 

W Rzgowie prężnie działają i rozwijają się organizacje społeczne, takie jak:

  • Ochotnicza Straż Pożarna
  • Orkiestra Dęta
  • Koło Wędkarskie Nr 34
  • Stowarzyszenie: Koło Gospodyń Wiejskich.

Mieszkańcy wsi chętnie uczestniczą w lokalnych imprezach kulturalno – rozrywkowych i sportowych. Tradycyjnie co roku organizowane są:

  • Dzień Strażaka
  • festyn strażacki
  • festyn wędkarski
  • zawody wędkarskie
  • odpust parafialny
  • bal sylwestrowy i karnawałowy
  • Dni Rzgowa

Od kiedy została uruchomiona hala sportowa przy gimnazjum, często urządza się tam zawody sportowe dla młodzieży i dorosłych na szczeblu nie tylko lokalnym, ale również powiatowym i wojewódzkim.

            W 2007 roku, gdy zorganizowano I Edycję „Dni Rzgowa” mieszkańcy Rzgowa aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach. Wystawiono stoisko wiejskie, gdzie prezentowano potrawy regionalne oraz  rękodzieło w wykonaniu starszych mieszkanek Rzgowa.

Członkinie KGW Rzgów Rzgów chętnie uczestniczą nie tylko w imprezach gminnych, ale również w Dożynkach Powiatowych oraz Wielkim Ruszeniu  Gmin Powiatu Konińskiego. KGW Rzgów w ramach inicjatywy LEADER wypromowało Produkt Lokalny „Rybę po rzgowsku”

 

Myśl założenia Orkiestry Dętej powzięto już w 1912 roku z inspiracji członków zarządu oraz prezesa OSP księdza Aleksandra Makowskiego. Obecnie członkowie Orkiestry uświetniają swymi występami wszystkie imprezy lokalne i powiatowe.


    Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

    Pogoda w naszej Gminie

    21
    listopada 2024

    Dziś są imieniny:
    brak wydarzeń

    DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
    strzałka do góry