Ranking gmin

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” opublikowało zestawienie gmin w Polsce pod nazwą „Sukces kadencji 2018-2023”. Autorzy zestawienia za pomocą dostępnych wskaźników liczbowych oszacowali sukces, jaki odniosły samorządy w dobiegającej właśnie końca kadencji. Bardzo wysokie miejsce w zestawieniu zajęła gmina Rzgów. Znalazła się na 66 miejsce na 1513 gmin wiejskich w Polsce!

Końcowy wskaźnik sukcesu kadencji 2018-2023 jest sumą czterech wskaźników cząstkowych odnoszących się do:

- sukcesu finansowego (związanego z budżetem jednostki samorządowej),

- sukcesu ekonomicznego (wiążącego się ze stanem gospodarki lokalnej),

- sukcesu infrastrukturalnego (odnoszącego się przede wszystkim do komunalnej infrastruktury technicznej),

- sukcesu społecznego (który uwzględnia szeroko rozumiane polityki społeczne, np. wyniki edukacyjne, ale także wydatki związane z ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym).

Wysokie 66 miejsce gminy Rzgów wśród wszystkich gmin wiejskich w Polsce pokazuje znaczną tendencję wzrostową w zestawieniach publikowanych w latach poprzednich. Na przykład  w latach 2009–2013 było to 1040 miejsce,  w 2013–2017 - 864 miejsce. Warto też podkreślić, że w zestawieniu gmin wiejskich Rzgów zajmuje 7 miejsce w województwie wielkopolskim i 1 w powiecie konińskim.

Wysokie miejsca w zestawianiu są dowodem na to, że systematyczne, zaplanowane działania i kontynuacja przynoszą w samorządzie efekty.

Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota to dwutygodnik, który ukazuje się od 1990 r.