Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijne



visibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
.

OSIECZA

W skład Sołectwa wchodzą miejscowości: Osiecza Pierwsza i część Osieczy Drugiej oraz ich integralna część Nowe.

Sołtys

Michał Sobczak zam. Osiecza Pierwsza 76, 62-586 Rzgów, tel. 723 949 166

e-mail: sobczak.michalignacy@gmail.com

Rada Sołecka

Honorata Janicka, Piotr Wanot, Radosław Rydzewski, Michał Rek, Stanisław Szczepaniak

Sołectwo Osiecza  położone jest w centralnej części Gminy Rzgów na powierzchni 527,88 ha. 83% tego obszaru (389,31 ha) stanowią grunty użytkowane rolniczo, w tym grunty orne 134 ha  i użytki zielone 147 ha. W większości są to gleby  V i VI klasy. Ponadto 6% powierzchni sołectwa (30 ha) to lasy, a pozostała część to tereny różne, tj. tereny osiedlowe, tereny pod drogami, wodami i inne.

W centrum sołectwa znajduje się  Dom Kultury i strażnica OSP, które  użytkowane są  przez KGW oraz pozostałych mieszkańców wsi. Ważnym elementem sołectwa są tak zwane ”błonia”, czyli teren, na którym obecnie znajduje się boisko do gry w piłkę nożną  oraz zbiornik wodny. Teren jest własnością Wspólnoty Gruntowej wsi Osiecza Pierwsza.  W przyszłości planuje się powiększenie płyty boiska do rozmiarów 90x60 metrów, budowa boiska do Siatkówki, piłki ręcznej i koszykówki, budowa sceny, placu zabaw i trybun dla publiczności. Teren ten służyć będzie również jako miejsce spotkań mieszkańców podczas organizowanych imprez kulturalnych i sportowych.

Na obrzeżach Osieczy Pierwszej ciągnie się rzeka Warta – z jednej strony, a z drugiej – autostrada A-2.

Część Osieczy Pierwszej położona jest na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.

Legenda powstania wsi OSIECZA

Rycerz Jan Janikus podążał na spotkanie pod chorągwią Króla Władysława Jagiełły z południa kraju w kierunku północnym. Na miejscu dzisiejszej Osieczy został zaatakowany przez Prusaków. Podczas krwawej bitwy rycerstwu tego bogatego rycerza udało się osaczyć Prusaków, tak, że odcięto im odwrót. W wyniku tego Prusacy ponieśli klęskę. Rycerz Janikus wziął do niewoli Prusaków i dalej podążał w zamierzonym kierunku. Jego celem było dołączenie do wojsk Jagiełły. Uczestniczył w bitwie pod Grunwaldem.

Po bitwie Król zapoznał się z jego działaniami wojennymi i za zasługi rycerskie podarował mu na wieczną własność wieś i jej okolice. Na pamiątkę osaczenia Prusaków nadał wsi nazwę OSIECZA. Jan Janikus od tej pory znany był jako Jan z Osieczy.


    Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

    Pogoda w naszej Gminie

    21
    listopada 2024

    Dziś są imieniny:
    brak wydarzeń

    DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
    strzałka do góry