AKTUALNOŚCI | SAMORZĄD | DLA MIESZKAŃCA | DLA TURYSTY | DLA INWESTORA | KONTAKT |
W skład Sołectwa wchodzą miejscowości: Osiecza Pierwsza i część Osieczy Drugiej oraz ich integralna część Nowe.
Sołtys
Michał Sobczak zam. Osiecza Pierwsza 76, 62-586 Rzgów, tel. 723 949 166
e-mail: sobczak.michalignacy@gmail.com
Rada Sołecka
Honorata Janicka, Piotr Wanot, Radosław Rydzewski, Michał Rek, Stanisław Szczepaniak
Sołectwo Osiecza położone jest w centralnej części Gminy Rzgów na powierzchni 527,88 ha. 83% tego obszaru (389,31 ha) stanowią grunty użytkowane rolniczo, w tym grunty orne 134 ha i użytki zielone 147 ha. W większości są to gleby V i VI klasy. Ponadto 6% powierzchni sołectwa (30 ha) to lasy, a pozostała część to tereny różne, tj. tereny osiedlowe, tereny pod drogami, wodami i inne.
W centrum sołectwa znajduje się Dom Kultury i strażnica OSP, które użytkowane są przez KGW oraz pozostałych mieszkańców wsi. Ważnym elementem sołectwa są tak zwane ”błonia”, czyli teren, na którym obecnie znajduje się boisko do gry w piłkę nożną oraz zbiornik wodny. Teren jest własnością Wspólnoty Gruntowej wsi Osiecza Pierwsza. W przyszłości planuje się powiększenie płyty boiska do rozmiarów 90x60 metrów, budowa boiska do Siatkówki, piłki ręcznej i koszykówki, budowa sceny, placu zabaw i trybun dla publiczności. Teren ten służyć będzie również jako miejsce spotkań mieszkańców podczas organizowanych imprez kulturalnych i sportowych.
Na obrzeżach Osieczy Pierwszej ciągnie się rzeka Warta – z jednej strony, a z drugiej – autostrada A-2.
Część Osieczy Pierwszej położona jest na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.
Legenda powstania wsi OSIECZA
Rycerz Jan Janikus podążał na spotkanie pod chorągwią Króla Władysława Jagiełły z południa kraju w kierunku północnym. Na miejscu dzisiejszej Osieczy został zaatakowany przez Prusaków. Podczas krwawej bitwy rycerstwu tego bogatego rycerza udało się osaczyć Prusaków, tak, że odcięto im odwrót. W wyniku tego Prusacy ponieśli klęskę. Rycerz Janikus wziął do niewoli Prusaków i dalej podążał w zamierzonym kierunku. Jego celem było dołączenie do wojsk Jagiełły. Uczestniczył w bitwie pod Grunwaldem.
Po bitwie Król zapoznał się z jego działaniami wojennymi i za zasługi rycerskie podarował mu na wieczną własność wieś i jej okolice. Na pamiątkę osaczenia Prusaków nadał wsi nazwę OSIECZA. Jan Janikus od tej pory znany był jako Jan z Osieczy.