O Pannie Obrażalskiej i Czarnej owieczce

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie rozpoczęły się kolejne spotkania z cyklu lekcji bibliotecznych. Jako pierwsi przybyli wraz z wychowawczynią p. Magdą Majewską pierwszaczki ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rzgowie. Dla niektórych były to pierwsze odwiedziny w bibliotece, dla innych kolejne. Pani dyr. Dorota Eltman opowiedziała dzieciom o pracy w bibliotece, jej funkcjonowaniu, regulaminie korzystania ze zbiorów itp. Dzieci miały możliwość oglądać książeczki przeznaczone wiekowo dla nich, a także je wypożyczyć, gdyż w tym dniu złożyły deklarację wypełnioną przez rodziców i tym samym stały się nowymi czytelnikami biblioteki. Piękne, kolorowe książeczki przypadły dzieciom do gustu, zainteresowanie nimi było bardzo duże.

Następne spotkanie także z pierwszakami ze Rzgowa odbyło się 23 listopada br. Tym razem czytaliśmy książeczki. Biblioteka jako gościa specjalnego zaprosiła p. Katarzynę Szmagaj, mieszkankę  wsi Barłogi. Pani Kasia wraz z paniami bibliotekarkami a także p. Magdaleną Majewską czytały fragmenty książeczek „Cudaczek wyśmiewaczek” oraz „Czarna owieczka”.  Pierwsza opowiada o skrzacie, który żyje….. śmiechem. Cudaczek  mieszka w warkoczach panny Obrażalskiej i nakłania ją do złości. Jednak pewnego dnia dziewczynka za radą dziwnego staruszka, postanawia zrobić psikusa cudaczkowi i wytrzymać trzy dni bez obrażania się. Ale pytanie czy jej się uda? Tego z pewnością dowiedzą się dzieci po przeczytaniu książki. Kolejna z czytanych książeczek opowiada o losach- jak tytuł podaje- czarnej owieczki. Gdy malutka Metka została sierotą postanowiono, że suczka imieniem Wierna się nią zaopiekuje. O dalszych losach Metki oraz bliźniaczek Zosi i Wici dowiemy się zapewne po przeczytaniu całej książeczki.

Spotkanie zakończyło się zabawą, która wzbudziła największe emocje oraz do której przyłączyły się również Panie. Dzieci na zakończenie dostały słodki upominek ufundowany przez naszego gościa p. Katarzynę Szmagaj.

Daria Kałasa

maj 2024