Nagroda dla Szkoły Podstawowej w Sławsku

W dniu 7 listopada 2023 r. w Poznaniu odbyła się uroczystość podsumowania XXIV edycji Konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju obszarów wiejskich”, podczas której zostały wręczone nagrody dla laureatów Konkursu.

W uroczystości udział wzięli Wójt Gminy Rzgów Grzegorz Matuszak, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sławsku Monika Łukasiewicz, Nauczyciele Bogumiła Frasz oraz Jadwiga Maciejewska.

Szkoła Podstawowa w Sławsku otrzymała nagrody za projekty „Świąteczny Kiermasz Serc” oraz „Więcej Kultury w szkolne mury!”.

Ideą i głównym celem projektu „Świąteczny Kiermasz Serc” była pomoc potrzebującym – osobom z terenu naszej gminy, borykającym się z trudnościami materialnymi. Nie mniej ważny aspekt stanowi jego istotna rola w kształtowaniu uczniów – ukazywaniu im piękna pomagania i wartości pracy na rzecz innych, a także budowaniu przekonania, że małe gesty – połączone w całość, mogą stanowić ogromną siłę napędową dla rozprzestrzeniającego się dobra. Projekt realizowany jest w szkole od 20 lat.

Projekt „Więcej kultury w szkolne mury!” stanowił reakcję i odpowiedź na aktualne problemy i potrzeby współczesnego ucznia. To niedobory w zakresie kultury – w każdym jej wymiarze. Pierwszy aspekt, a zarazem istotna potrzeba, to edukacja kulturalna dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich, wyrównywanie ich szans w dostępie do kultury wysokiej. Następna płaszczyzna to relacje międzyludzkie oparte na szacunku, tolerancji, okazywaniu sobie wzajemnej sympatii i gotowości do niesienia bezinteresownej pomocy, kultura osobista, a także kultura fizyczna.

Gratulujemy wszystkim osobom, które włączyły się w realizację tych działań.