Jubileusz 100-lecia OSP Osiecza Pierwsza połączony z Gminnym Dniem Strażaka

W dniu 30 kwietnia br. w Osieczy Pierwszej odbyła się uroczystość Jubileuszu 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieczy Pierwszej połączona z obchodami Gminnego Dnia Strażaka. W oficjalnych uroczystościach udział wzięli m. in.: Ryszard Bartosik - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Eugeniusz Grzeszczak - Wiceprezes Zarządu Głównego OSP a zarazem Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Władysław Koliński - Wiceprzewodniczący Sądu Honorowego Zarządu Głównego ZOSP RP, Robert Popkowski - Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Andrzej Piaskowski - Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Ireneusz Ćwiek – Rzecznik Wojewódzkiego Sądu Honorowego ZOSP RP, Władysław Kocaj - Wicestarosta Koniński, Sławomir Ławniczak - Radny Powiatu Konińskiego, Radni Gminy z Przewodniczącym Rady Gminy Rzgów Romanem Jakubowiczem na czele, Wojciech Koszal - Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP, Andrzej Rosiński - Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej, Brygadier Andrzej Lewandowski - Opiekun z ramienia PSP na teren Gminy Rzgów, Arkadiusz Chmielewski - Dyrektor Delegatury w Koninie Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Katarzyna Rzepecka – Andrzejak - Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Koninie, Andrzej Maziarz - przedstawiciel Lasów Państwowych - Nadleśnictwo Konin, Przedstawiciele Urzędu Gminy Rzgów, ks. Tomasz Jener - Proboszcz Parafii pw. św. Wawrzyńca w Sławsku, Renata Mirkiewicz - Sołtys Osieczy Pierwszej, Ryszard Kwiatkowski - Przewodniczący Wspólnoty Gruntowej Osieczy Pierwszej. Licznie zgromadzone poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Rzgów oraz Orkiestra Dęta OSP Rzgów pod batutą Kapelmistrza Mirosława Pacześnego.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą polową w intencji strażaków, którą celebrował proboszcz parafii w Sławsku Tomasz Jener. Następnie meldunek Prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Poznaniu dh Eugeniuszowi Grzeszczakowi złożył dowódca uroczystości dh Łukasz Kujawa. Obchody otworzył prezes OSP Osiecza Pierwsza Radosław Rydzewski. Odczytano historię jednostki OSP w Osieczy Pierwszej oraz złożono życzenia strażakom z okazji ich święta.

Podczas uroczystości wyróżniono zasłużonych druhów OSP Osiecza Pierwsza. Wśród odznaczonych znaleźli się: dh Michał Sobczak – odznaczony Medalem im. Bolesława Chomicza, dh Jan Gośka, dh Radosław Rydzewski, dh Szczepan Kaliszewski, dh Maciej Woźniak – odznaczeni Złotym Medalem za zasługi dla pożarnictwa, dh Łukasz Kujawa, dh Piotr Wanot, dh Tomasz Rydzewski – odznaczeni Srebrnym Medalem za zasługi dla pożarnictwa, dh Karolina Janiszewska, dh Dominik Janiszewski, dh Krystian Wałęsa, dh Bartosz Mirkiewicz – wyróżnieni Odznaką „Strażak Wzorowy”, dh Michał Rek – odznaczony Tytułem Honorowym „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego”, dh Piotr Całuj, dh Marek Janiszewski, dh Błażej Widelski, dh Kazimierz Robak, dh Henryk Wanot – odznaczeni Złotą Odznaką Honorową członka OSP.

Wręczono również odznaki druhom OSP Osiecza Pierwsza za wysługę lat, otrzymali je: dh Kazimierz Robak (wysługa 55 lat) dh Henryk Wanot i dh Piotr Całuj (wysługa 50 lat), dh Michał Sobczak i dh Marek Janiszewski (wysługa 45 lat), dh Katarzyna Sobczak, dh Paweł Czajka i dh Jan Gośka (wysługa 40 lat), dh Maciej Woźniak (wysługa 35 lat) i dh Tomasz Rydzewski (wysługa 30 lat).

Przygotowano także pokazy sprzętu OSP, grupy rekonstrukcyjnej z Kuchar Kościelnych oraz atrakcje dla najmłodszych na boisku sportowym w Osieczy.

fot. D. Trojanowski