AKTUALNOŚCI | SAMORZĄD | DLA MIESZKAŃCA | DLA TURYSTY | DLA INWESTORA | KONTAKT |
Z okazji obchodzonej w tym roku 35 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie 12 grudnia br. zorganizowano spotkanie dotyczące „Polskich Symboli Narodowych”. Dyrektor GBP p. Dorota Eltman zaprosiła tym razem do rzgowskiej książnicy prof. nadzw. dr hab. Piotra Gołdyna- historyka, regionalistę, wykładowcę Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pan profesor jest także członkiem Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji jak również autorem ponad 25 książek oraz wielu artykułów. 13 grudnia to data bardzo ważna w historii Polski a najbardziej pamiętana przez seniorów.
Podczas spotkania pan profesor omówił Symbole Narodowe, które podkreślają niezależność i dumę naszego państwa. Należą do nich: hymn, godło oraz flaga.
Hymn inaczej Mazurek Dąbrowskiego to oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwotnie była to Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, napisana przez Józefa Wybickiego.
Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconą w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami , ze złotym dziobem i szponami. Umieszczony jest w czerwonym polu tarczy. Orzeł jako symbol państwa utożsamiany jest z legendarnym twórcą państwa Lechem.
Flaga. Składnikami flagi są Barwy Rzeczypospolitej Polskiej a więc kolory biały oraz czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach, z których górny jest koloru białego a dolny koloru czerwonego. Co ciekawe obecnie najbardziej zbliżoną do polskiej flagę mają Monako oraz Indonezja.
Do innych Symboli Narodowych należą również: stroje ludowe, mundury wojskowe, itp.
Nasz gość podczas spotkania powiedział wiele nowych a co za tym idzie ciekawych rzeczy, o których nie wiele wcześniej wiedzieliśmy. Podczas przecinania wstęgi biało-czerwonej nie można pozwolić aby upadła na ziemię, natomiast odcięty kawałek możemy zachować np. do kroniki. Pamiętajmy, że flagi się nie wyrzuca tak po prostu, lecz należy ją spalić. Pan profesor omówił również kolejność wieszania flag podczas ważnych uroczystości państwowych a także warunki jej eksponowania. Cały wykład urozmaicony był pokazem multimedialnym, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć między innymi w jaki sposób należy składać flagę. Ciekawostką jest to , że flaga po złożeniu powinna być takich rozmiarów aby mogła zmieścić się w kieszeni marynarki. Dowiedzieliśmy się również jakie miejsca zajmują ważne osobistości podczas np. wyjazdów służbowych. Ponadto zobaczyliśmy sposób wykonywania kokardy, czyli elementu wykorzystywanego w obchodach państwowych.
Zaskoczeni ale także zainteresowani seniorzy zadawali wiele pytań, a uzyskiwane odpowiedzi pozwalały rozwiać ich wątpliwości. Elementem rozluźnienia podczas spotkania były puszczone dwie piosenki w wykonaniu dzieci :”Polskie Symbole Narodowe” oraz „Jestem Polakiem”. Wyświetlony został również filmik ukazujący dwie wersje składania flagi tj. w sposób prawidłowy z poszanowaniem jej oraz ukazujący jej profanację.
Poniedziałkowe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.
Daria Kałasa
Gminna Biblioteka Publiczna
w Rzgowie