AKTUALNOŚCI | SAMORZĄD | DLA MIESZKAŃCA | DLA TURYSTY | DLA INWESTORA | KONTAKT |
Spotkania autorskie to niezwykle popularna forma kontaktu czytelnika z autorem, a zarazem ciekawy sposób promocji czytelnictwa. To także doskonała okazja aby osobiście zadać autorowi parę pytań i go lepiej poznać, zakupić książkę i poprosić o autograf. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie ostatnie m-ce obfitowały w wydarzenia kulturalne, a to za sprawą autorów - pisarzy literatury dziecięcej jakich Biblioteka miała zaszczyć gościć.
Pierwszym z nich była p.Joanna Olech - 16.09.2021 r. znana, ceniona autorka i ilustratorka książek dla dzieci. Oprócz debiutanckiej „Dynastii Miziołków” spod Jej pióra wyszły jeszcze takie utwory, jak: „Czerwony Kapturek”, „Gdzie diabeł mówi: „Do usług”, Pompon w rodzinie Fisiów”, „ Pompon na wakacjach”, „Mam prawo i nie zawaham się go użyć”, „Czytam sobie. Tadek i spółka”, „Pulpet i Prudencja. Smocze pogotowie przygodowe”, „Tytus – superpies”, „Tytus w cyrku”. Pani Joanna jest znakomitą przewodniczką po świecie dzieci i jak sama o sobie mówi: „infantylnych dorosłych”, czyli takich, którzy niemal wyłącznie czytają książki dla dzieci, jak ona sama. W Jej wypadku nie jest to kuracja odmładzająca, tylko ulubiony zawód, który poleca również dzieciom.
Następnie 30 września br. gościliśmy p. Ewę Chotomską - córkę słynnej Wandy Chotomskiej. Autorkę popularnych książek dla dzieci min. „Zasypiajki” , „Hopsasa Felka Parerasa”, „Pamiętnik Felka Parerasa”, „Zając Poziomka”, „Kuchenny alfabet w zagadkach” i ostatnio powstałego „Czerwonego Wilczka”. Laureatka „Orderu Uśmiechu” odznaczona przez dzieci w 2019 roku. Autorka ponad 400 dziecięcych przebojów jak: „ Mydło lubi zabawę”, „Myj zęby”, „Moja fantazja”- ta ostatnia okazała się dziecięcą piosenką wszechczasów.
Kolejnym gościem była p. Małgorzata Strękowska- Zaremba, z którą dzieci spotkały się 8 października br. Pani Małgorzata to autorka wielu poczytnych książek dla dzieci, m.in. serii o Filipku i jego nieznośnych kolegach, Detektywa Kefirka, serii o Okropnym Maciusiu, Lilany, Domu nie z tej ziemi, która została wybrana w 2018 r. przez międzynarodowe jury za jedną z 200 pozycji najlepszych na świecie. Wśród wielu nagród i wyróżnień, jakie otrzymała za swą twórczość warto wymienić np. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz wyróżnienie w konkursie Polskiej Sekcji IBBY.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze Szkół Podstawowych ze Sławska, Osieczy i Grabienic.