AKTUALNOŚCI | SAMORZĄD | DLA MIESZKAŃCA | DLA TURYSTY | DLA INWESTORA | KONTAKT |
Urząd Gminy w Rzgowie przypomina właścicielom nieruchomości o ustawowych obowiązkach, jakie na nich spoczywają na podstawie zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, tj.: m.in. przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a w przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona – wyposażenia nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych.
Informujemy, że Urząd Gminy w Rzgowie od 23 października 2023 r. rozpocznie kontrole na wszystkich nieruchomościach lub poprzez wezwanie do okazania dokumentów. Kontrola będzie polegać na sprawdzeniu posiadania dowodów wywozu nieczystości potwierdzających uiszczanie opłat za usługę (rachunki, faktury VAT, dokumenty w wersji papierowej).
Nowelizacja ustawy wprowadzona w sierpniu 2022 r. nakłada na gminę obowiązek kontroli co najmniej raz na dwa lata właścicieli tych nieruchomości, gdzie znajdują się zbiorniki bezodpływowe (szamba) lub przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Usługę wywozu ścieków mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wydane przez Wójta Gminy Rzgów.
Na podstawie art. 6 ust. 5a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach kontrolę będą przeprowadzać pracownicy Urzędu Gminy Rzgów. Prosimy Państwa o współpracę i udostępnienie niezbędnych dokumentów będących przedmiotem kontroli.
W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków należy również pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych, co również musi zostać stosownie udokumentowane poprzez podpisaną umowę na wywóz osadów ściekowych bądź dowodów uiszczania opłaty za tę usługę.
Obowiązek dotyczy wszystkich mieszkańców, którzy korzystają ze zbiornika lub oczyszczalni, także tych, którzy od dłuższego czasu korzystają z urządzeń, a nie dopełnili dotychczas tego obowiązku. Spod kontroli wyłączone są: nieruchomości podłączone do sieci kanalizacyjnej, domy w trakcie budowy, pustostany.
Kto nie wykonuje ww. obowiązków oraz utrudnia przeprowadzenia kontroli podlega karze grzywny (art. 10 ust. 2, 2a i 2d ww. ustawy).