III Festiwal Historii i Kultury w Sławsku

15. lipca, w 607 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, odbyła się w Sławsku trzecia edycja Festiwalu Historii
i Kultury im. Marcina ze Sławska herbu Zaremba. Organizatorami tego wydarzenia byli: Pracownia Sławsk, Koło Gospodyń Wiejskich, Ochotnicza Straż Pożarna, Rada Solecka oraz Zespół  Szkół w Sławsku.
Wydarzenie to udało się zorganizować dzięki dofinansowaniu ze środków Powiatu Konińskiego w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz dzięki pomocy wielu sponsorów.

Festiwal rozpoczął uroczysty pochód z miejsca gdzie kiedyś mieściła się rodowa siedziba rycerza Marcina,
aż na plac przy Domu Kultury w Sławsku. Dalszą część spotkania poprowadzili Kinga Kwiatkowska i Maciej Gil.
Na sławski festiwal przybyli goście nie tylko z powiatu konińskiego, ale także z odległych regionów Polski.

Wśród atrakcji, które wszystkim obecnym zapewnili organizatorzy znalazły się: degustacja staropolskiego jadła przygotowana przez KGW Sławsk, pokaz średniowiecznego życia i walki wojów przygotowany przez Aurea Tempora, pokaz ginących zawodów (wybijanie monet, warsztat papieru czerpanego, młyno piekarnia, strzelanie z łuku), warsztaty dla dzieci z malowania ceramiki, wystawa prac z konkursu plastycznego „Piękna moja wieś” przeznaczonego dla dzieci z terenu całego powiatu konińskiego, konkurs na Najsmaczniejszą Staropolską Potrawę Mięsną dla kół gospodyń wiejskich powiatu konińskiego, występy lokalnych artystów, wystawy rękodzielników, liczne zabawy i konkursy, a na zakończenie biesiada przy ognisku, koncert zespołu Roll The Bones i zabawa taneczna pod gwiazdami. Każdy uczestnik festiwalu mógł także własnoręcznie ulepić sobie gliniane naczynie w warsztacie garncarskim p. Łukasza Dzieciątkowskiego z Czarnegobrodu.

III Festiwal Historii i Kultury im. Marcina ze Sławska herbu Zaremba swoim patronatem honorowym objął Starosta Koniński- Stanisław Bielik oraz Wójt Gminy Rzgów- Grzegorz Matuszak.

Organizatorzy dziękują wszystkim przybyłym tego dnia do Sławska za wspólne tworzenie tak ciekawego wydarzenia oraz sponsorom za okazaną pomoc.

Już dziś zapraszamy do Sławska na kolejne wydarzenia organizowane przez Sławskie Organizacje Społeczne.

Kinga Kwiatkowska