Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijne



visibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
.

GRABIENICE

W skład Sołectwa wchodzą miejscowości: Grabienice i Mądroszki oraz ich integralna część Piaski.

Sołtys

Kamila Żołędź zam. Grabienice 66c, 62-586 Rzgów, tel. 726 668 125

e-mail: kamilapawlowska7@wp.pl

Rada Sołecka

Ewa Kudła, Izabela Frasz, Anna Grześkiewicz, Dorota Sobczak, Tadeusz Antczak

Grabienice są położone w centralnej części Gminy Rzgów na powierzchni 800,9 ha. 83% tego obszaru (753 ha) stanowią grunty użytkowane rolniczo, w tym grunty orne 667 ha i użytki zielone 86 ha. W większości są to gleby IV i V klasy. Ponadto 9% powierzchni sołectwa (50,8 ha) to lasy, a pozostała część to tereny różne, tj. tereny osiedlowe, tereny pod drogami, wodami itp.

W centrum sołectwa znajduje się  remiza i jednocześnie świetlica wiejska, która  jest obecnie w trakcie modernizacji. Użytkowana jest przez mieszkańców do organizacji różnego rodzaju spotkań, zebrań i imprez. Jest to jedyne miejsce spotkań i integracji społeczeństwa wiejskiego. W przyszłości planowane jest  zagospodarowanie terenu wokół budynku. Budynek i teren ten służyć będzie również jako miejsce spotkań mieszkańców podczas organizowanych imprez kulturalnych i sportowych.

Przez wieś Grabienice przepływa Struga Grabienicka.

    Wieś Grabienice wymieniona jest w dokumentach z roku 1145. Wzmiankę o tym znajdujemy w akcie fundacyjnym dla klasztoru w Lądzie. Okoliczne tereny należały wówczas do wspomnianego klasztoru. Nazwa miejscowości wywodzi się od słowa „grabież”, o czym wspomina również kronika Gminy Rzgów. Ludność dwóch sąsiednich grodów miała wzajemnie napadać i grabić swój dobytek. Inna wersja podania ludowego, że w okolicy wsi rozpościerały się ogromne lasy grabowe. Drzewo grab miało więc dać nazwę wsi.

Na terenie sołectwa występuje obiekt objęty ochroną konserwatorską - murowany kościół gotycki p.w. św. Katarzyny z XVI w. - wzniesiony w 1597 r. zrujnowany przed 1778 r., został odbudowany w roku 1793. Kolejną restaurację przeprowadzono w 1858 r. Przebudowy te zatarły wiele cech architektury` gotyckiej.
Do nawy wbudowanej na planie zbliżonym do kwadratu przylega od strony wschodniej prostokątne prezbiterium. Wschodnie i północne mury świątyni są wzmocnione szkarpami. Strop drewniany, podparty w nawie na słupach, pochodzi z 1858 r. Widoczne są ślady dawnego sklepienia nawy, wspartego na środkowym słupie.

Najstarszymi elementami wyposażenia kościoła są: piętnastowieczna chrzcielnica gotycka oraz renesansowa tablica z napisem fundacyjnym i datą budowy kościoła.

W marmurowym ołtarzu głównym z 1789 r. jest umieszczony obraz św. Józefa z drugiej polowy XVIII w. Dwa ołtarze boczne i ambona pochodzą również z drugiej połowy XVIII stulecia.

W Grabienicach działają organizacje społeczne, takie jak:

  • Ochotnicza Straż Pożarna
  • Koło Gospodyń Wiejskich

Mieszkańcy wsi chętnie uczestniczą w lokalnych imprezach kulturalno – rozrywkowych i sportowych.


    Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

    Pogoda w naszej Gminie

    21
    listopada 2024

    Dziś są imieniny:
    brak wydarzeń

    DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
    strzałka do góry