AKTUALNOŚCI | SAMORZĄD | DLA MIESZKAŃCA | DLA TURYSTY | DLA INWESTORA | KONTAKT |
W skład Sołectwa wchodzą miejscowości: Grabienice i Mądroszki oraz ich integralna część Piaski.
Sołtys
Kamila Żołędź zam. Grabienice 66c, 62-586 Rzgów, tel. 726 668 125
e-mail: kamilapawlowska7@wp.pl
Rada Sołecka
Ewa Kudła, Izabela Frasz, Anna Grześkiewicz, Dorota Sobczak, Tadeusz Antczak
Grabienice są położone w centralnej części Gminy Rzgów na powierzchni 800,9 ha. 83% tego obszaru (753 ha) stanowią grunty użytkowane rolniczo, w tym grunty orne 667 ha i użytki zielone 86 ha. W większości są to gleby IV i V klasy. Ponadto 9% powierzchni sołectwa (50,8 ha) to lasy, a pozostała część to tereny różne, tj. tereny osiedlowe, tereny pod drogami, wodami itp.
W centrum sołectwa znajduje się remiza i jednocześnie świetlica wiejska, która jest obecnie w trakcie modernizacji. Użytkowana jest przez mieszkańców do organizacji różnego rodzaju spotkań, zebrań i imprez. Jest to jedyne miejsce spotkań i integracji społeczeństwa wiejskiego. W przyszłości planowane jest zagospodarowanie terenu wokół budynku. Budynek i teren ten służyć będzie również jako miejsce spotkań mieszkańców podczas organizowanych imprez kulturalnych i sportowych.
Przez wieś Grabienice przepływa Struga Grabienicka.
Wieś Grabienice wymieniona jest w dokumentach z roku 1145. Wzmiankę o tym znajdujemy w akcie fundacyjnym dla klasztoru w Lądzie. Okoliczne tereny należały wówczas do wspomnianego klasztoru. Nazwa miejscowości wywodzi się od słowa „grabież”, o czym wspomina również kronika Gminy Rzgów. Ludność dwóch sąsiednich grodów miała wzajemnie napadać i grabić swój dobytek. Inna wersja podania ludowego, że w okolicy wsi rozpościerały się ogromne lasy grabowe. Drzewo grab miało więc dać nazwę wsi.
Na terenie sołectwa występuje obiekt objęty ochroną konserwatorską - murowany kościół gotycki p.w. św. Katarzyny z XVI w. - wzniesiony w 1597 r. zrujnowany przed 1778 r., został odbudowany w roku 1793. Kolejną restaurację przeprowadzono w 1858 r. Przebudowy te zatarły wiele cech architektury` gotyckiej.
Do nawy wbudowanej na planie zbliżonym do kwadratu przylega od strony wschodniej prostokątne prezbiterium. Wschodnie i północne mury świątyni są wzmocnione szkarpami. Strop drewniany, podparty w nawie na słupach, pochodzi z 1858 r. Widoczne są ślady dawnego sklepienia nawy, wspartego na środkowym słupie.
Najstarszymi elementami wyposażenia kościoła są: piętnastowieczna chrzcielnica gotycka oraz renesansowa tablica z napisem fundacyjnym i datą budowy kościoła.
W marmurowym ołtarzu głównym z 1789 r. jest umieszczony obraz św. Józefa z drugiej polowy XVIII w. Dwa ołtarze boczne i ambona pochodzą również z drugiej połowy XVIII stulecia.
W Grabienicach działają organizacje społeczne, takie jak:
Mieszkańcy wsi chętnie uczestniczą w lokalnych imprezach kulturalno – rozrywkowych i sportowych.