Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

Festiwal Kultury Lokalnej

Dnia 8 grudnia w piątkowe popołudnie Dom Kultury im. Zofii Urbanowskiej w Kowalewku wypełnił klimat kultury, a rozpalony ogień w kominku dodawał atmosfery rodzinnego ciepła i świątecznego nastroju. W miejscu mającym duże znaczenie historyczne dla mieszkańców gminy miało niezwykłe wydarzenie, zorganizowany został Festiwal Kultury Lokalnej jako podsumowanie 10-miesięcznych degustacji kulturalnych grupy seniorów z Gminy Rzgów w ramach projektu pn. „Rozsmakowani w Kulturze” realizowanego przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Rzgowie. Projekt obfitujący bogactwem różnorodnych działań miał na celu wzrost uczestnictwa mieszkańców lokalnych wspólnot w wieku 60+ w lokalnej kulturze, pobudzenia zainteresowań seniorów twórczością kulturalną i nakierowanie na aktywny w niej udział oraz pozyskanie nowych umiejętności. Realizacja jego była możliwa dzięki ze środków Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Organizatorzy lokalni zorganizowali prawdziwą dla ciała i ducha ucztę kulturalną, a wyśmienite menu artystyczne wypełniły, uświetniły występy  zespołów dziecięcych, młodzieżowych, wokalistów z terenu Gminy Rzgów, które przygotowały bogaty program. Uczestnicy rozkoszowali się tańcem, śpiewem, zaprezentowanymi scenkami gwarowymi, recytacją ballad itp. Na scenie wystąpili mali i duzi przedstawiciele rzgowskiej wspólnoty, którzy chętnie i aktywnie włączają się w krzewienie lokalnej kultury. Widać, że mieszkańcy gminy mają moc i ogromny potencjał, który rozkwita.

Stoły obfitowały różnorodnością wyrobów rękodzielniczych, wykonanych przez seniorów na zajęciach oraz lokalnych twórców ludowych, rękodzielników, pasjonatów sztuki ludowej. Dopełnieniem atrakcji tego dnia był przedstawiony reportaż filmowy, stanowiący fotograficzną i filmową relację (wspomnienia) z kilkumiesięcznych działań grupy senioralnej.

Punkt kulminacyjny stanowił występ nowo powstałego zespołu senioralnego „Dojrzałe małolaty”, który zaprezentował arcydzieło wokalne -  napisany w ramach projektu hymn Rzgowa, pn. „Pieśń rzgowska” oraz przygotowany bogaty repertuar znanych i mniej znanych piosenek, które znalazły się na kartach opracowanego śpiewnika pn.: „Śpiewnik na poprawę humoru”.

Organizacja Festiwalu spotkała się z ogromnym uznaniem uczestników.

 


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  16
  2022

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  SZCZEPIMY SIĘ DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamowienia Publiczne DOSTĘPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Bezpłatna Pomoc Prawna MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry