AKTUALNOŚCI | SAMORZĄD | DLA MIESZKAŃCA | DLA TURYSTY | DLA INWESTORA | KONTAKT |
W ostatnią niedzielę przed godz.13.00 dożynkowy korowód wyruszył sprzed Urzędu Gminy w Rzgowie do kościoła św. Jakuba Apostoła. Po Mszy Św., której przewodniczył ks. Jerzy Czerski proboszcz miejscowej parafii uczestnicy dożynek przeszli na boisko szkolne. Przed sceną 21 sołectw złożyło dary dożynkowe. Wieńce na Dożynki przygotowały: Koło Gospodyń Wiejskich ze Rzgowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich ze Sławska.
Święto plonów zajmuje szczególne miejsce w polskim kalendarzu. To nie tylko piękny obrzęd, który wyrasta z naszej historii, to także przypomnienie wielowiekowych zasług polskiej wsi i dokonań jej gospodarzy. Dożynki to ważny dzień nie tylko dla rolników i mieszkańców wsi. Jest to symboliczne święto przypominające, że każdy z nas korzysta z efektów rolniczego wysiłku – mówiła Dorota Eltman, Dyrektor biblioteki, prowadząca Dożynki Gminno-Parafialne w Rzgowie.
Przedstawiciele chóru Dominium ze Sławska zgodnie z dożynkowym zwyczajem przygotowali okolicznościowe przyśpiewki. Tradycyjne tańce ludowe zatańczyły dzieci z Zespołu Osieczanki ze Szkoły Podstawowej w Osieczy.
Chleb z tegorocznych plonów przekazali na ręce Wójta Grzegorza Matuszaka i Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Rzgów Wiktora Nawrockiego Starostowie Dożynek – Honorata Janicka i Tomasz Jakubowicz. – Dostojni gospodarze, proszę przyjąć te bochny chleba wypieczone z mąki tegorocznego ziarna – mówiła Starościna Dożynek. – Krajcie i dzielcie, niedużo, niemało tak, by ich nigdy nie zabrakło i dla wszystkich stało – dodał Starosta Dożynek. Wójt i Wiceprzewodniczący obiecali chleb sprawiedliwie dzielić
i poczęstowali nim mieszkańców.
Wójt Grzegorz Matuszak podziękował rolnikom za ich trud. W imieniu Przewodniczącego Rady Gminy Rzgów zrobił to również Wiceprzewodniczący Wiktor Nawrocki.
Na dożynkach obecni byli licznie nie tylko mieszkańcy gminy, ale również zaproszeni goście. List od Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego odczytała I Wicewojewoda Aneta Niestrawska. – Chcemy wam z serdecznością podziękować za wasz trud, zaangażowanie i ciężką pracę, którą każdego dnia wkładacie w to, żebyśmy wszyscy mieli chleb na stole – zwracała się do rolników.
Okolicznościowy list odczytał również Radny Województwa Wielkopolskiego Robert Popkowski.
Starosta Koniński Stanisław Bielik i Sławomir Ławniczak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Konińskiego, na ręce Starostów Dożynek w podziękowaniu złożyli kwiaty. - Z godną podziwu pokorą znosicie przeciwności losu i dbacie o to, żeby wasz plon i osiągnięcia były jak najbardziej znaczące, żeby tego chleba nie zabrakło na naszym polskim stole – mówił Stanisław Bielik, Starosta Koniński.
Podczas uroczystości tytułem honorowym „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego” uhonorowana została Teresa Ignaszczak ze Sławska, która przez trzy kadencje reprezentuje Gminę Rzgów w Radzie Seniorów Powiatu Konińskiego.
Na scenie wystąpiła Orkiestra Dęta OSP ze Rzgowa pod batutą Mirosława Pacześnego. Koncert wykonali również przedstawiciele chóru Dominium ze Sławska. Wieczorem dla zgromadzonych zagrały zespoły Show Muse i The Presja oraz odbyła się zabawa taneczna z DJ.
W Miasteczku Profilaktycznym odbywały się badania i konsultacje ze specjalistami. Można było wykonać m.in. analizę składu ciała, zmierzyć poziom glikemii i cholesterolu. W Szkole Podstawowej można się było zaszczepić jednodawkowym preparatem Johnson&Johnson oraz dwudawkowym Pfizer. Zaszczepiło się blisko 100 osób. Organizatorem punktu szczepień był Pan Jacek Krucki, właściciel Przychodni VITAL ze Sławska. Na stoisku Urzędu Gminy Rzgów przygotowano konkurs, gdzie odpowiadając na proste pytanie o tematyce ekologicznej można było otrzymać upominek. Swoje stoiska miała również Komenda Miejska Policji w Koninie. Dzieci mogły korzystać z darmowych zjeżdżalni i animacji.
Na uwagę zasługują również ozdoby dożynkowe ulic Rzgowa, które zostały wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Rzgowa.
Dziękujemy wszystkim osobom i organizacjom zaangażowanym w organizację tegorocznych Dożynek.