Delegacja z Gruzji w Gminie Rzgów

W dniach 29 i 30 maja 2022 r. w Gminie Rzgów gościliśmy delegację Gruzińską: Pana Archila Elbakidze Prezesa Organizacji Pozarządowej z Kutaisi region Imeretia, Pana Sergo Khidesheli Mera Miasta Oni Region Racha Leczkhumi i Pana Levana Chankseliani Zastępcę Przewodniczącego Rady Miasta Tskaltubo z regionu Imeretia .

Wyjątkowych gości w dniu 29 maja przywitali Wójt Gminy Rzgów Grzegorz Matuszak oraz Przewodniczący Rady Gminy Rzgów Roman Jakubowicz. Pierwszym punktem wizyty było spotkanie z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzgowie. Strażacy zapoznali przedstawicieli Gruzji z organizacją OSP i zaprezentowali sprzęt strażacki. Następnie delegacja udała się do sali prób Orkiestry Dętej OSP Rzgów, a potem  do Kina za Rogiem w Rzgowie, którym nasi goście byli zafascynowani. Ostatnim punktem zwiedzania była Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Sławsku. Pani dyrektor Monika Łukasiewicz przedstawiła krótką historię szkoły i pokazała najciekawsze miejsca takie jak: przedszkole, poszczególne klasy, obserwatorium przyrody, pompy ciepła oraz termomodernizację budynku szkoły. Na zakończenie w domu Kultury w Sławsku wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Rzgów, która wykonała m. in. hymn Gruzji i Polski. Uczestnicy delegacji skosztowali potrawy kuchni regionalnej przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sławsku.

Najważniejszym dniem wizyty delegacji gruzińskiej był 30 maja, w którym nastąpiło uroczyste podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Rzgów i Miastem Oni. (Oni to miasto o liczbie mieszkańców porównywalnej z gminą Rzgów). Niniejszy list intencyjny ma na celu, na bazie tradycyjnych wielowiekowych więzów przyjaźni pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Gruzją, nawiązanie i rozwijanie współpracy między Rzgowem, a Oni. Podczas spotkania Wójt Gminy Grzegorz Matuszak przedstawił walory Gminy oraz największe inwestycje w terenie m.in. oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody, tereny gdzie trwają prace związane z budową kanalizacji sanitarnej i budową dróg, a także Spółdzielnię Socjalną Komunalka Rzgów. Od Sergo Khidesheliego Wójt otrzymał ręcznie wykonaną statuetkę z herbami obu samorządów i symbolem przyjaźni oraz tkany obraz przedstawiający krajobraz Oni. Wójt zrewanżował się paczką z lokalnymi przysmakami przygotowanymi w gminie.

Materiał wideo (KLIKNIJ PONIŻEJ)