Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

,,Szkoła pamięta'' - akcja w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Osieczy

Dnia 25 października 2019 r. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Osieczy wzięła udział w akcji „Szkoła pamięta”, której celem jest organizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia, a także uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie związanych z historią danej społeczności. 

Tego dnia uczniowie klasy IV i V pojechali do Kowalewka, gdzie znajduje się miejsce pamięci o rodzinie Stuczyńskich, która w czasie II wojny światowej oskarżona o pomoc partyzantom, zginęła we własnym domu podpalonym przez hitlerowców. Z płonącego domu próbował wydostać się przebywający gościnnie Leszek Klich, ale został zastrzelony.  Dwóch członków rodziny nieobecnych  w czasie pożaru, zostało rozstrzelanych następnego dnia w Rzgowie.  Uczniowie wraz z opiekunami Urszulą Andrzejewską i Zofią Kołatą posprzątali okolice miejsca pamięci i zapalili znicze.

Następnie udali się na cmentarz w Sławsku i odwiedzili grób ułana por. Kazimierza Jaśniewicza.  W czasie II wojny światowej walczył w bitwie nad Bzurą, następnie trafił do niemieckiego obozu jenieckiego. Zatrzymany przez wojsko radzieckie, dostał pozwolenie na powrót do domu i po zakończeniu wojny wrócił do rodzinnej Osieczy.

Wyjazd ten był niecodzienną lekcją historii lokalnej, wyrazem patriotyzmu i szacunku należnego naszym przodkom.

Działaniem, które podjęto w Szkole w ramach akcji była również gazetka dotycząca porucznika Kazimierza Jaśniewicza.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  19
  maj 2022

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  SZCZEPIMY SIĘ DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamowienia Publiczne DOSTĘPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Bezpłatna Pomoc Prawna MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry