Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijne



visibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
.

,,Międzypokoleniowo z kulturą na wesoło''

Z muzyką i tańcem na spotkanie z przygodą...

Wiosną 2018 r. międzypokoleniowa grupa (dzieci, dorośli i członkowie UTW) z Gminy Rzgów rozpoczęła taneczną przygodę z projektem pn.: „Międzypokoleniowo z kulturą na wesoło”. Był on realizowany przez Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Rzgowie i współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Zanim jednak na całego oddali się tanecznym wirażom, na początek zostali zaproszeni przez doświadczonych trenerów Iwonę Cichocką i Wojciecha Pytlewskiego do wspólnej zabawy podczas warsztatów choreo-rozwojowych.

Po niezwykłym wprowadzeniu w świat muzyki, ruchu i niezapomnianych emocji przyszedł w końcu czas na zajęcia z tańca towarzyskiego. Pod okiem instruktora Pana Zbigniewa Witkowiaka uczestnicy przez kolejnych 9 spotkań poznawali tajniki różnych form tanecznych. W szczególności rozkochali się w rock and roll-u, walcu angielskim i gorących rytmach cha-chy. Ciąg dalszy tanecznej przygody, tym razem z ludową nutą w tle miał miejsce podczas warsztatów z tańca ludowego, prowadzonych przez Dariusza Intrysa, kierownika Zespołu Pieśni i Tańca „Konin”.

„Zatańczyć Poloneza dla Niepodległej”.

Takie wspólne wyzwanie powzięli uczestnicy podczas pierwszych zajęć, przystępując z niebywałym zapałem do przygotowania tanecznego układu choreograficznego, poprzez który pragnęli uczcić wspólne, radosne świętowanie 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Premierowy pokaz poloneza w wykonaniu uczestników projektu, radnych oraz Wójta Gminy Rzgów Pana Grzegorza Matuszaka miał miejsce 10 listopada 2018 r. podczas gminnych obchodów Święta Niepodległości w Rzgowie, rozpoczynając uroczyście bogaty program artystyczny, przygotowany na chwałę tym, którzy walczyli i ginęli za niepodległość i wolność ojczyzny. W przepięknych strojach ludowych, staropolskim zwyczajem, zespół w rytm poloneza, z godnością, płynnością i wytworną elegancją, wkroczył na parkiet budząc podziw i zachwyt licznie zebranej publiczności, która wyraziła gromkie owacje „na stojąco”.

Kontynuując taneczną przygodę „z przytupem” uczestnicy zostali zapoznani z tańcami charakterystycznymi dla dziedzictwa kulturowego Wielkopolski takich jak: wiwaty, szamotulski i chodzony.

Czas na finał czyli  II Festiwal Kultury Lokalnej.

W dniu 29 listopada 2018 r., w klimacie tradycji andrzejkowych zabaw, mieszkańcy Gminy Rzgów i zaproszeni goście przybyli w gościnne progi Sali Domu Kultury w Sławsku, aby wspólnie świętować sukces pracy międzypokoleniowej grupy, która przez ostatnie 10 miesięcy poznawała taneczne smaki kultury. Festiwal Kultury Lokalnej zainagurowany w zeszłym roku ma dziś już drugą swoją odsłonę, wpisując się tym samym na stałe w kalendarz wydarzeń mających na celu promocje i krzewienie lokalnej kultury w Gminie Rzgów. Rozpoczęto go ludowym akcentem czyli prezentacją poloneza oraz wokalnym wykonaniem znanych przyśpiewek, po czym zespół zaprezentował ciekawy układ choreograficzny tańców wielkopolskich. Wreszcie przyszedł czas na wyczekiwany przez wszystkich pokaz tańców towarzyskich.  Gorące rytmy cha-chy zaprezentowali najmłodsi członkowie grupy, którzy następnie przy udziale dorosłych wykonali żywiołowego rock-end-rola. Pokaz tańców towarzyskich zakończył się walcem angielskim w wykonaniu seniorów. To była prawdziwa uczta dla ciała i ducha.  Dobra zabawa, towarzyszący uśmiech na twarzach tancerzy świadczy o tym, że ruch i muzyka potrafi uwolnić nieznane dotąd emocje, pokonać słabości a przede wszystkim wzmocnić poczucie własnej wartości. Trud, poświęcenie i ogrom wykonanej pracy został wynagrodzony członkom międzypokoleniowej grupy gromkimi brawami. Otrzymali oni również certyfikaty i drobne upominki, które będą przywracać bagaż niezapomnianych wspomnień z tej imponującej tanecznej podróży.

Jak na charakter wydarzenia przystało, Festiwal Kultury Lokalnej uświetnili swoją obecnością również lokalni artyści, rękodzielnicy, twórcy ludowi m.in. młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej w Osieczy z bogatym repertuarem wokalno-instrumentalnym i tanecznym. Tu szczególny podziw i uznanie należy skierować dla dziecięcego zespołu ludowego „Osieczanki” i ich opiekunów za ogromne zaangażowanie i wkład na rzecz kultywowania dziedzictwa i tradycji. Swój dorobek artystyczny śpiewająco zaprezentowali seniorzy - członkowie chóru Dominium. „Zarażali” oni swoją pasją, motywując tym samym do rozwijania zainteresowań, owocnego wykorzystywania posiadanego potencjału. Taneczny klimat udzielił się publiczności, która aktywnie włączyła się do wspólnych wiraży na parkiecie. Można śmiało rzec, że był to magiczny wieczór wypełniony tańcem, muzyką i  śpiewem. To ciekawie zaaranżowane wydarzenie obfitujące w moc atrakcji stanowi zachętę  dla członków lokalnej wspólnoty do podejmowania wspólnych działań mających na celu krzewienie lokalnej kultury i czerpanie z lokalnych zasobów.


    Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

    Pogoda w naszej Gminie

    03
    grudnia 2024

    Dziś są imieniny:

    DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
    strzałka do góry