AKTUALNOŚCI | SAMORZĄD | DLA MIESZKAŃCA | DLA TURYSTY | DLA INWESTORA | KONTAKT |
Nr projektu: RPWP.03.03.01-30-0003/18
Projekt realizowany w ramach WRPO na lata 2014-2020
Działanie 3.3 Wspieranie strategii niskoemisyjnych w tym mobilność miejska,
Poddziałanie 3.3.1 Inwestycje w obszarze transportu miejskiego
Data rozpoczęcia projektu 2019.05.31
Data zakończenia projektu: 2020.09.30
Całkowita wartość projektu: 7 184 030,26
Koszty niekwalifikowane: 2 013 618,09 zł
Kwota kosztów kwalifikowanych: 5 170 412,17 zł
Kwota dofinansowania: 4 394 850,34 zł
W ramach projektu zostanie zrealizowane:
Głównym celem Projektu jest zwiększenie wykorzystania nieemisyjnego transportu indywidualnego i publicznego oraz montaż efektywnego ekologicznie oświetlenia ulicznego na terenie K OSI. Realizacja tego celu przyczyni się do redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, co jest szczególnie istotne w kontekście przekroczeń dopuszczalnych wartości pyłu PM10 na obszarze realizacji Projektu. Realizacja projektu ma na celu stworzenie w Koninie sprawnego i bezpiecznego systemu publicznego transportu zbiorowego o wysokiej jakości świadczenia usług, spełniającego standardy UE w zakresie ochrony środowiska (wymiana pojazdu spełniającego najniższe normy Euro na nowy - elektryczny), konkurencyjnego względem transportu indywidualnego.
Konieczność realizacji Projektu wynika z potrzeby poprawy jakości i wydajności przyjaznego dla środowiska transportu miejskiego oraz integracji różnych form transportu. Tym samym realizacja projektu umożliwi zmianę zachowań podróżnych - częściową rezygnację przez mieszkańców z samochodów na rzecz rowerów. Na skutek montażu efektywnego ekologicznie oświetlenia ulicznego poprawie ulegnie także bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Wśród celów wyróżnia się m.in.: szersze wykorzystanie bardziej efektywnego transportu publicznego oraz niezmotoryzowanego indywidualnego, ochronę środowiska naturalnego, dostosowanie miejskiej komunikacji publicznej do potrzeb mieszkańców, w tym z niepełnosprawnościami lub osób z ograniczoną możliwością poruszania się, poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego.
Planowany rezultat po realizacji projektu – spadek emisji gazów cieplarnianych: 76,56 ton ekwiwalentu CO2/rok.