Narodowe Czytanie

W dniu 6 września br. w Filii Biblioteki w Sławsku odbyła się ósma edycja Narodowego Czytania pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.
W tym roku czytane były fragmenty ośmiu nowel: Elizy Orzeszkowej „Dobra Pani”, Marii Konopnickiej „Dym”, Władysława Reymonta „Orka”, Stefana Żeromskiego „Rozdzióbią nas kruki, wrony…”, Henryka Sienkiewicza „Sachem”, Bruno Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków”, Bolesława Prusa „Katarynka” i Henryka Rzewuskiego „Sawa”.
Utwory zaprezentowały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich ze Rzgowa oraz Sławska.

- Jest to wybór lektur, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia - napisał w specjalnym liście, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który na wstępie spotkania odczytała Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie Dorota Eltman.

Oprócz fragmentów nowel wysłuchano biogramów autorów dzieł oraz streszczenia samych utworów, które były wprowadzeniem do czytanych lektur.

listopada 2019