Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Sławsku

22 kwietnia obchodzimy Święto Ziemi. Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie, którym nie były obojętne losy naszej planety, chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu oblicza Matki - Ziemi. I my uczniowie Szkoły Podstawowej w Sławsku dołączyliśmy do przyjaciół naszego globu i wspólnie z nimi postanowiliśmy uczcić ten dzień w sposób szczególny. Najmłodsi uczniowie zaprezentowali piosenki dotyczące Ziemi oraz przedstawili problemy, jakie stwarza na niej sam człowiek.

Jednak dla nas sam występ to za mało. Chcieliśmy aby Dzień Ziemi czczony był konkretną pracą dla Niej. Aby świętujący ludzie zamiast deptać i łamać co pod but w czasie przemarszu wpadnie, przysporzyli naszej Planecie zieleni, której coraz mniej, a nam do życia tak bardzo potrzebnej. Postanowiliśmy stworzyć dla Ziemi i wszystkich uczniów oazę pośród szkolnych murów.  Już niedługo szkolne  patio zmieni się w atrakcyjne, cenne przyrodniczo miejsce służące edukacji, wypoczynkowi i spotkaniom towarzyskim na przerwach. Będzie to też świetne miejsce na relaks pomiędzy lekcjami przy głosach ptaków, bzyczeniu owadów oraz odgłosach fontanny. Traktujmy stworzenie tego miejsca jako dar dla Ziemi, jako zwrot części zagrabionej jej powierzchni.

Kolejną częścią obchodów Światowego Dnia Ziemi było rozstrzygnięcie konkursów zorganizowanych właśnie na tę okoliczność. Konkursy ściśle związane były z powstającym Obserwatorium Przyrodniczym. Pierwszym zadaniem uczniów było wykonanie karmnika dla ptaków z naturalnego drewna, który zostanie zamontowany w Obserwatorium na stałe. Spośród 11 prac zgodnych z regulaminem wyłoniono dwoje zwycięzców: Gabrysię Jasiak z  klasy I oraz Tymona Dziubczyńskiego z klasy IIb. Drugi konkurs polegał na wykonaniu zaproszenia na otwarcie rzeczonego Obserwatorium. Do jury wpłynęło 15 prac zgodnych z regulaminem i znów zwycięzców było dwoje: Izabela Krygier i Filip Laskowski z klasy I. Ostatni konkurs polegał na wymyśleniu nazwy dla Obserwatorium Przyrodniczego. Jury otrzymało wiele propozycji i sugerując się 6 z nich stworzono nazwę: Obserwatorium Przyrodnicze Zielony Zakątek. Osoby wyróżnione w tym konkursie to: Adam Krygier i Wojtek Karmowski z klasy I, Karolina Łukasiewicz z IIa, Justyna Mazur, Paweł Wiatrowski i Karina Sosnowska z IIb. Ponadto odbył się quiz wiedzowy na podstawie obejrzanego fragmentu filmu przyrodniczego „Ziemia z Nieba”. Maksymalna ilość punktów zdobyli:  Martyna Szczepaniak z klasy IIa, Maria Łukasiewicz z klasy IIb, Igor Myszel, Julia Rydzewska, Piotr Szumigalski z klasy IIIa, Wiktoria Mizgalska, Izabela Juszczak, Olga Żelek, Zofia Bukowiecka z klasy IIIb, Nikola Tycz, Wiktoria Kozyra, Aleksandra Przyjemska z klasy IV, Weronika Wolińska z klasy Via i Kacper Gwiaździński z klasy VIb.

Zwycięzcom gratulujemy a wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursach.

Podsumowaniem było wspólne wykonanie utworu „Pamiętajcie o ogrodach” Jonasza Kofty.

Natalia Szaraszek, Ewa Lewandowska i Danuta Młodzieniak.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  19
  luty 2020

  Dziś są imieniny:

  DRUKI DO POBRANIA GOSPODARKA ODPADAMI TWÓJ DZIELNICOWY PRZYGARNIJ PSA UNIA EUROPEJSKA MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ OCEŃ URZĄD ZAINWESTUJ W NASZEJ GMINIE GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry