AKTUALNOŚCI | SAMORZĄD | DLA MIESZKAŃCA | DLA TURYSTY | DLA INWESTORA | KONTAKT |
Dyrektor Biblioteki: Dorota Eltman
Adres i kontakt:
Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie
ul. Konińska 4, (Strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzgowie)
62-586 Rzgów
tel.: (63) 241 90 15
email: bibliotekarzgow@interia.pl
Godziny otwarcia:
Biblioteka Publiczna w Rzgowie współpracuje z bibliotekami sąsiednich gmin jako biblioteka partnerska w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
W bibliotece jest udostępniana na miejscu i wypożyczana na zewnątrz prasa. Prenumerata czasopism jest na bieżąco korygowana w zależności od potrzeb mieszkańców. W Bibliotece Publicznej Gminy Rzgów znajdują się 4 stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu oraz 2 stanowiska we filii w Sławsku. Z przyjemnością informujmy, że udostępniamy częściowe zbiory biblioteki w katalogu on-line, dostępnym na stronie biblioteki www.gbprzgow.pl .
Chętnych serdecznie zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki.
Starszy Bibliotekarz: Alicja Drop
Adres i kontakt:
Sławsk 64,
62-586 Rzgów
tel.: (63) 241 07 17
email: biblioteka.slawsk@wp.pl
Godziny otwarcia:
poniedziałek: 9:00 – 17:00
wtorek: 9:00 – 17:00
środa: 9:00 – 17:00
czwartek: nieczynne (praca wewnętrzna)
piątek: 9:00 – 17:00
Chętnych serdecznie zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki.
Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie powstała w 1949 r. Zgodnie ze wskazaniami ksiąg inwentarzowych, jej pierwszym dyrektorem, a właściwie, jak to wówczas określano – kierownikiem, był pan Andrzej Rybarczyk, później pracowała w niej także pani Joanna Lewandowska i Stanisława Wykrętowicz. Do roku 1969 przez placówkę przewinęło się kilka osób, które prowadziły bibliotekę. Każda z tych osób kierowała biblioteką przez okres około 2 lat.
Od roku 1969 funkcję kierownika – bibliotekarza objęła pani Maria Panienkowska, która funkcję tę pełniła przez kilkadziesiąt lat. Od 2008 roku do chwili obecnej funkcję dyrektora Biblioteki Publicznej w Rzgowie pełni Pani Dorota Eltman.
Siedziba biblioteki także wielokrotnie zmieniała się. Na początku mieściła się ona w starym, drewnianym budynku obok Urzędu Gminy (Prezydium Gminne Rady Narodowej) oraz Poczty Polskiej, następnie została przeniesiona do lokalu gminnego. Mieściła się wówczas w jednym pomieszczeniu i księgozbiór ograniczał się do zaledwie 4 regałów. Książki pochodziły w zasadzie wyłącznie z darowizn czytelników, mieszkańców gminy.
Kolejna lokalizacja to dom mieszkalny pani Elżbiety Wośkowiak – nauczycielki języka polskiego i późniejszej pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Rzgowie. W latach 1970- 1974 na bibliotekę przeznaczono 2 pomieszczenia, zaś 2 kolejne pełniły funkcję świetlicy wiejskiej, wyposażonej w krzesła, stoliki, a przede wszystkim telewizor i prasę, z których mogli korzystać wszyscy chętni mieszkańcy gminy. Po pewnym czasie biblioteka musiała znów zostać przeniesiona i także w tym przypadku budynku użyczyła pani Wośkowiak, tym razem placówka mieściła się przy placu Stuczyńskich.
W 1982 roku siedziba biblioteki znów została zmieniona, tym razem do jednego z pomieszczeń należących do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzgowie, zajmując powierzchnię 77 m2. Siedziba ta okazała się ostateczną. Do roku 2003,kiedy to założono centralne ogrzewanie, pomieszczenia biblioteki ogrzewano piecami kaflowymi, co nie zawsze zapewniało optymalną do przechowywania książek temperaturę, a dodatkowo wydobywający się dym i kurz był przyczyną zabrudzeń zbiorów i ich odbarwianiu.
Biblioteka posiada filię, znajdującą się w Sławsku. Została ona założona w 1956 roku, w której funkcję kierownika od momentu powstania, aż do 1997 r. pełniła pani Halina Juszczak. Po niej stanowisko to objęła pani Alicja Drop i pełni je do dnia dzisiejszego.
Filia mieściła się w budynku Prezydium Gminnej Rady Narodowej zajmując powierzchnię 10 m2, a księgozbiór mieścił się na 3 regałach, jednak z chwilą, gdy Gromadzka Rada Narodowa przeniosła się do nowego budynku zyskała ona dodatkową powierzchnię kolejnych 10 m2. W roku 1978 biblioteka została przeniesiona do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławsku, zajmując powierzchnię 60 m2. Od roku 2014 biblioteka mieści się w nowym budynku pod numer 64 znajdującym się w centrum miejscowości. Nowa lokalizacja placówki sprawiła, że stała się ona bardziej dostępna dla czytelników w każdym wieku również tych poruszających się na wózkach.
Pomocniczymi placówkami biblioteki były także tzw. punkty biblioteczne znajdujące się w poszczególnych miejscowościach z terenu gminy, w prywatnych domach i prowadzone przez chętne osoby. Za pośrednictwem takich punktów biblioteka udostępniała swoje zbiory mieszkańcom wsi odległych od głównej siedziby, pracownikom zakładów pracy, czy mieszkańcom tzw. hoteli robotniczych. Punkty biblioteczne wyposażone były w szafkę biblioteczną, komplet książek oraz odpowiednie druki biblioteczne. Wymiana książek odbywała się raz na kwartał transportem kierowników punktów bądź rowerem bibliotekarza. Bibliotekarz odwiedzał każdy z punktów i wspólnie z prowadzącym go kierownikiem analizował potrzeby czytelników, stan czytelnictwa oraz możliwości przyciągnięcia większej ilości czytelników. W latach 80-tych decyzją władz gminy punkty biblioteczne zostały zamknięte.