AKTUALNOŚCI | SAMORZĄD | DLA MIESZKAŃCA | DLA TURYSTY | DLA INWESTORA | KONTAKT |
Na terenie Gminy Rzgów zarejestrowano 7 pomników przyrody:
- sosna zwyczajna w Brannie
- bluszcz pospolity w Zastrużu
- aleja kasztanowców w Sławsku
- dąb szypułkowy w Osieczy
- dąb szypułkowy o nazwie „Dąbosz” w Rzgowie
- grusza pospolita w Zastrużu
- wiąz szypułkowy o nazwie „Leopold” w Zastrużu
Sosna zwyczajna w Brannie
Sosna zwyczajna (Pinus silvestris) rośnie w lesie, przy drodze biegnącej od Sławska do Branna (Droga Emerytka), w obrębie wsi Branno. Drzewo ma obwód na wysokości pierścienicy 290 cm, co jest rzadko spotykane wśród sosen w okolicy i w kraju. Na wysokości ok. 5 m drzewo rozgałęzia się na dwie strzały. Na drzewie umieszczona jest przydrożna kapliczka. Drzewo ustanowione pomnikiem przyrody ożywionej Uchwałą nr 44/07 Rady Gminy Rzgów z dnia 15 maja 2007 r. w sprawie ustanowienia pomnika przyrody.
Bluszcz pospolity w Zastrużu (osobnik owocujący)
Obiekt zlokalizowany jest przy drodze powiatowej nr P3096 Konin – Rzgów obok przydrożnej kapliczki w Zastrużu. Bluszcz obrasta zamarły pień grochodrzewu (robinia) na wysokość ok. 8 m.
Aleja kasztanowców w Sławsku
Aleja kasztanowców ciągnie się wzdłuż drogi powiatowej nr P474 Sławsk – Kowalewek. Liczy ogółem 32 drzewa o obwodzie pnia od 150 do 300 cm i wysokości od 10 do 15 m.
Dąb szypułkowy w Osieczy
Dąb rośnie na łące. Najbliższe zabudowania znajdują się w odległości ok. 50 m. Wysokość dębu wynosi 25 m, obwód pierścienicy 600 cm. Obiekt ma dwa rozwidlenia: pierwsze na wys. 4 m, drugie na wys. 6 m. Na wysokości drugiego rozwidlenia znajduje się odłamany po uderzeniu pioruna konar, poza tym dąb jest w dobrym stanie. Podstawa drzewa jest obrośnięta czarnym bzem.
Dąb szypułkowy „DĄBOSZ” w Rzgowie
Drzewo to jest okazałe, w obwodzie ma 6,2 m. Wysokość dębu szypułkowego sięga około 20 m. Rośnie w granicy trzech działek w obrębie geodezyjnym Rzgów Drugi. Dąb ma wymiar edukacyjny i społeczny, który polega na umożliwieniu mieszkańcom gminy wpływania na sposób ochrony przyrody w gminie. Dziuple oraz szczeliny między konarami stanowią znakomite schronienie dla bezkręgowców, ptaków czy nietoperzy.
Grusza pospolita w Zastrużu
Wysokość gruszy wynosi około 15 m, obwód 224 cm. Grusza pospolita stanowi swego rodzaju skarb, oazę oraz schronienie dla ptaków. Atrakcyjny obiekt przyrodniczy zlokalizowany jest blisko Strugi Zarzewskiej w obrębie geodezyjnym Zastruże.
Wiąz szypułkowy o nazwie „ Leopold” w Zastrużu
Drzewo ma wymiar historyczny. Jego nazwa powstała na cześć powstańca z 1863 roku Leopolda Brzozowskiego- dzierżawcy folwarku Zastruże.Obwód pierścienicy to 235 cm, wysokość około 12 m, natomiast wysokość do pierwszego konaru to około 3 metry. Stan zdrowotny wiązu jest dobry, charakterystyczne dla tego gatunku drzewa jest zrzucanie suchych konarów oraz gałęzi co nie jest oznaką choroby. Konary i gałęzie tworzą parasol wysunięty od pnia na odległość około 17 m. Wiąz szypułkowy rośnie bardzo blisko Strugi Zarzewskiej w miejscowości Zastruże.