Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

SPOTKANIE Z BARBARĄ KOSMOWSKĄ W RAMACH OBCHODÓW URODZIN I IMIENIN ZOFII URBANOWSKIEJ

„Zostałam waszą ziomalką, ze względu na Zofię Urbanowską, która nas połączyła”

SPOTKANIE Z BARBARĄ KOSMOWSKĄ W RAMACH OBCHODÓW URODZIN I IMIENIN ZOFII URBANOWSKIEJ

Powieść może pomóc rozwikłać wiele spraw,  pokazać, co w życiu ważne, wskazać, jaką życiową drogą podążyć… To stwierdzenie Pani Barbary Kosmowskiej – goszczącej 17 maja w Kowalewku – może dotyczyć zarówno twórczości tej współczesnej autorki utworów dla dzieci i młodzieży, jak i jej inspiratorki – Zofii Urbanowskiej – pisarki z naszej małej ojczyzny. Pani Kosmowska podkreślała rolę, jaką odegrały w jej życiu książki Urbanowskiej – choć napisane innym – nieco archaicznym językiem, przez co nie są już „książkowym rarytasem”, wciąż mają blask – przesycone są miłością i wrażliwością, co decyduje o ich ciągłej aktualności i popularności – również w naszych czasach. Mogliśmy usłyszeć, że Urbanowska uczy pokory – jeśli zna się jej biografię i twórczość, a Helenka Orecka – główna bohaterka „Księżniczki” – może uchodzić za pierwszą wyzwoloną w literaturze polskiej dziewczynę – samodzielną, odważną, decydującą o sobie i poszukującą samej siebie. Wielka wrażliwość oraz aktualność podejmowanych tematów są wspólnym mianownikiem dla twórczości obu pisarek. W moich książkach nie ma prostych rozwiązań, będzie wam towarzyszył smutek albo przynajmniej refleksja. Bo powieści, które bolą, okazują się tymi najważniejszymi. Powieść ma wtedy sens, kiedy człowiek przejrzy się w niej jak w lustrze i dostrzeże siebie. Zapragnijcie czytać – to literatura czyni z nas takich, a nie innych ludzi, ciekawy literacki świat czyni nas lepszymi, mądrzejszymi, wrażliwszymi… Te słowa pani Kosmowskiej nie wymagają komentarza – doskonale charakteryzują jej utwory, ale też wskazują, jak wielką wartość ma literatura – świat fikcji literackiej, który często pomaga nam kroczyć wyprostowanym po ścieżkach  realnego życia.

Organizatorem spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie w ramach zadania „Czytasz….wiesz” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Stare Miasto.

 

                                                                                                                          Monika Frasz


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  29
  czerwca 2022

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  SZCZEPIMY SIĘ DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamowienia Publiczne DOSTĘPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Bezpłatna Pomoc Prawna MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry