Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

Lania podrywania - czyli jeden dzień z gwarą poznańską

Z okazji zbliżających się Walentynek oraz Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w dniu 07.02.2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie odbyły się dwa spotkania z Waldemarem Wierzbą - polonistą, regionalistą, gawędziarzem i autorem słowników gwary poznańskiej oraz licznych publikacji pisanych gwarą.
W spotkaniach udział wzięli uczniowie Szkół Podstawowych w Rzgowie oraz w Sławsku, a także seniorzy z terenu Gminy Rzgów. Pan Waldemar w barwny sposób przypomniał mowę przodków, przeczytał także kilka zabawnych tekstów i wierszy ze swoich książek.

Przygotowana przez niego bogato ilustrowana prezentacja multimedialna „Lania podrywania” posłużyła przypomnieniu lokalnego słownictwa oraz frazeologii związanej z budową ludzkiego ciała, tradycyjnym ubiorem, relacjami rodzinnymi oraz szkołą i podwórkowymi podrywami.

Celem spotkań było przypomnienie i kultywowanie języka, który stanowi również ważny element naszej kultury.
Wszystkich chcących zapoznać się z gwarą poznańską zachęcamy do wypożyczania książek Pana Waldemara Wierzby, znajdujących się w bibliotece.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  19
  maj 2022

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  SZCZEPIMY SIĘ DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamowienia Publiczne DOSTĘPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Bezpłatna Pomoc Prawna MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry