Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

,,Na ratunek Mały Książę``

Gdyby co dziesiąty mieszkaniec naszej planety
potrafił udzielać pierwszej  pomocy,
rocznie ocaliłoby to milion ludzi.

Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest wartością bezcenną. Kiedy wiemy jak pomóc, nie boimy się działać. Często sprawnie podjęte, właściwe działania, mogą uratować komuś życie. Człowiek, który zna podstawowe zasady pierwszej pomocy nie wpada w popłoch, tylko działa!

I właśnie pierwsza pomoc była tematem przewodnim przedstawienia pod tytułem „Na ratunek Mały Książę” przygotowanym przez uczniów klas I – III wraz z wychowawczyniami Katarzyną Bartosik, Ewą Lewandowską, Aleksandrą Kubasik, Magdaleną Kubiak i Magdaleną Krygier ze Szkoły Podstawowej im K. Makuszyńskiego w Sławsku.

Spektakl wystawiony był w ramach realizacji programu edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować", który prowadzony jest nieprzerwanie od kwietnia 2006 roku i skierowany do klas I - III w szkołach podstawowych. Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Program RUR polega na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym. 

W związku z tym, uczniowie klas I – III przygotowali spektakl z bardzo ważnym przesłaniem: jak ratować ludzkie życie, gdzie dzwonić, co powiedzieć. A wszystko to w oparciu o znaną historię „Małego Księcia” Antonie de Saint – Exupery’ego, który po spotkaniu ze swoją ukochaną Różą uświadamia sobie, że gdyby stało jej się coś złego nie umiałby jej udzielić pomocy. Wyrusza więc w międzyplanetarną podróż,  podczas której zdobywa potrzebną wiedzę i doświadczenie.  Kosmiczna sceneria oprawiona śpiewem chóru sprawiła, że zaprezentowane przedstawienie wszystkim bardzo się podobało.

Spektakl ten w godzinach popołudniowych został przedstawiony rodzicom uczniów klas I – III, po którym wszyscy, pod okiem pielęgniarki szkolnej i przeszkolonych Nauczycieli - Ratowników, mogli przećwiczyć indywidualnie naukę ratowania życia na fantomie.

Przedstawienie dostarczyło niezapomnianych wrażeń młodym i starszym widzom, a przede wszystkim przybliżyło czym jest pierwsza pomoc i jak jest ona ważna, by uratować komuś życie, więc pamiętajmy:

…Pierwsza pomoc, to się wie, gdy jej nie znasz to jest źle,

bo każde życie to jest skarb, dlatego ratuj je…


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  07
  maj 2021

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA GOSPODARKA ODPADAMI Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamowienia Publiczne PRZYGARNIJ PSA DOSTĘPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry