XIII Dni Gminy Rzgów i VII Bieg Służb Mundurowych

Tegoroczne Dni Gminy Rzgów rozpoczęły się w piątek. W sali OSP Rzgów wystąpiła Katarzyna Zawada, prezentując piosenki z repertuaru Violetty Villas. Koncert zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rzgowie zgromadził liczną publiczność.

Dzień później, w sobotę rozpoczęła się rywalizacja w ramach VII Biegu Służb Mundurowych. Uczestnicy biegu  klasyfikowani byli w dziesięciu kategoriach: open, policjantów, strażaków, żołnierzy, OSP, strażników granicznych, funkcjonariuszy Służby Więziennej, żołnierzy wojsk należących do NATO oraz Inspektoratu Transportu Drogowego. Przed otwarciem biegu głos zabrał Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, następnie wraz z Wójtem Gminy Rzgów dali sygnał do startu. W biegu uczestniczyło 150 zawodników, a do pokonania mieli dziesięć kilometrów. Najlepszym okazał się Damian Glapiak, strażak z Buczu w powiecie wolsztyńskim. Na mecie zameldował się już po 33 minutach i 47 sekundach, czym ustanowił nowy rekord trasy w Rzgowie. Drugie miejsce przypadło Dariuszowi Szramie, strażakowi z Dąbrówki Leśnej (34:24), a na najniższym stopniu podium stanął Przemysław Ratajczyk, strażak z Zakrzewa (35:41). Wśród kobiet najszybsza była Izabela Wierzchowska, funkcjonariuszka Służby Więziennej z Kalisza (41:48), przed Eweliną Michnowicz ze Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim (45:13) i Małgorzatą Juszczak z OSP Kowalewek (49:28).W kategorii mieszkaniec gmin: Rzgów, Grodziec i Rychwał zwyciężył Maciej Serafiński (Kowalewek) z czasem 37:38 min.

Po starcie biegu byliśmy świadkami niecodziennego wydarzenia – pokazu bojowego Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Poznaniu. Pościg za sprawcą napadu na bank i jego zatrzymanie dostarczyło widzom wiele emocji.

Na placu przy Szkole Podstawowej w Rzgowie stanęły namioty, gdzie poszczególne sołectwa: Barłogi, Bobrowo, Branno, Grabienice, Kowalewek, Kurów, Modła, Osiecza Pierwsza, Rzgów, Sławsk, Świątniki, Witnica częstowały gości przygotowanymi potrawami. Były bezpłatne animacje dla dzieci: zjeżdżalnie, kącik malucha, bańki mydlane czy malowanie twarzy. Dużą popularnością cieszyły się również stoiska Służb Mundurowych (Policja, Straż, Wojsko, Służba Więzienna), Pogotowia, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Gminna Biblioteka Publiczna przygotowała stoisko związane z pisarką Zofią Urbanowską. Do zwiedzania swoich stoisk zachęcali również Sponsorzy i Partnerzy XIII Dni Gminy Rzgów. Chętni mogli skorzystać z lotu widokowego śmigłowcem.

Atrakcji nie brakowało, na scenie wystąpili uczniowie ze szkoły podstawowej w Grabienicach i Osieczy. Przed częścią oficjalną odbył się niecodzienny  koncert Orkiestry Dętej OSP Rzgów z udziałem Orkiestry Dętej PAK KWB Konin. Po niej odbył się interesujący pokaz przewodników psów służbowych z Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu.

Uroczystego otwarcia XIII Dni Gminy Rzgów dokonali: Wójt Gminy Rzgów Grzegorz Matuszak, Przewodniczący Rady Gminy Rzgów Roman Jakubowicz oraz I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Koninie Mariusz Jaworski. Następnie głos zabrał Władimir Czuszew Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozstrzygnięto także konkurs na hasło promocyjne gminy Rzgów, który cieszył się  ogromnym zainteresowaniem mieszkańców gminy. Przez 2 miesiące mogli oni składać swoje propozycje. Warunki regulaminu spełniły 52 hasła. Zwycięskie hasło: ,,Gmina Rzgów – Warta z natury”, nadesłała Natalia Michalak z Kowalewka.

Podczas XIII Dni Gminy Rzgów wystąpili: zespół My Voice, Kostanecki Band, zespół ZajeFajni oraz CamaSutra. Uroczystości zakończyła zabawa taneczna z zespołem B.L.A.S.K.

Dziękujemy wszystkim osobom  zaangażowanym w organizację oraz Sponsorom XIII Dni Gminy Rzgów i VII Biegu Służb Mundurowych.

Wyniki VII Biegu Służb Mundurowych:

listopada 2019