Wielkanoc u Zofii Urbanowskiej

Czy jest coś ważniejszego, co możemy przekazać przyszłym pokoleniom niż nasza rodzima tradycja? Kultywowanie pięknych ludowych zwyczajów to nasz obowiązek zwłaszcza dzisiaj, gdy większość z nas biegnie szybko do nowoczesności.

Dlatego też z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych zorganizowano  w Domu Kultury w Kowalewku „Wielkanoc u Zofii Urbanowskiej”. Wśród zaproszonych gości pojawili się między innymi Wójt Gminy Rzgów p. Grzegorz Matuszak, w-ce wójt p. Lucyna Wrzyszczyńska, sekretarz gminy p. Alicja Zimna, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie p. Henryk Janasek, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie p. Dorota Eltman, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzgowie p. Anna Sadłowska, dyrektorzy szkół, sołtysi, radni Gminy Rzgów a także mieszkańcy pobliskich miejscowości.

Podczas uroczystości mieliśmy okazję zobaczyć między innymi zdobienie jajek techniką gorącego wosku. Na zaproszenie organizatorów przyjechała Pani Stenia Radke z Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Pani Stenia omówiła  metody zdobienia pisanek tj.  kraszanki, malowanki, naklejanki, drapanki oraz rysowanki. Mieliśmy również okazję zobaczyć jajka wykonane każdą z tych technik. Zdobione jajko jest najważniejszym symbolem Wielkanocy.  Dzieci wraz z rodzicami miały możliwość stworzyć według własnego wzoru swoją  pisankę, która z pewnością przyozdobi ich wielkanocny koszyczek.

Następnie mogliśmy podziwiać występ dzieci z Domu Kultury w Kowalewku pod kierunkiem p. Małgorzaty Witowskiej, który wprowadził nas w niesamowity nastrój świąteczny, chwilę głębokiej refleksji.

Podczas tej pięknej, słonecznej niedzieli ogłoszono również wyniki konkursu plastycznego „Najpiękniejsza palma wielkanocna” zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rzgowie. Konkurs ten skierowany był do wszystkich mieszkańców gminy Rzgów czyli dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Na konkurs wpłynęło łącznie 48 prac. Wybór był bardzo trudny, gdyż wszystkie prace były piękne, kolorowe dlatego też nie było przyznanych miejsc a jedynie wyróżnienia. Tak więc przyznano 18 wyróżnień w następujących kategoriach:

przedszkole, zerówka

Koło Gospodyń Wiejskich w Zarzewie

p. Maria Czaja- Sławsk

p. Teresa Ignaszczak- Sławsk

Każdy wyróżniony uczestnik otrzymał dyplom oraz nagrodę książkową, także pozostali biorący udział w konkursie  otrzymali dyplomy i drobne upominki. Dziękujemy wszystkim za złożenie palm i wkład włożony w ich wykonanie.

Wszyscy przybyli mieli okazję skosztowania pysznych wypieków i jajek przygotowanych na wiele sposobów przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Kowalewka, Sławska, Osieczy, Rzgowa, Zarzewka, Zarzewa, Witnicy oraz Bożatek.  Każda z przedstawicielek koła otrzymała z rąk Wójta Gminy Rzgów p. Grzegorza Matuszaka podziękowanie za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

Daria Kałasa

GBP w Rzgowie