Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów

Uroczystość z okazji 170. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci Zofii Urbanowskiej

W dniu 15.05.2019 r. w Domu Kultury w Kowalewku obchodziliśmy uroczystość z okazji 170. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci pisarki Zofii Urbanowskiej. Zofia Urbanowska (ur. 15 maja 1849 r. w Kowalewku, zm. 1 stycznia 1939 r. w Koninie) – polska publicystka i pisarka, autorka powieści „Księżniczka”, „Gucio zaczarowany” i „Róża bez kolców”. Na wstępie uroczystości wszystkich zebranych powitał Wójt Gminy Rzgów Grzegorz Matuszak, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamiątkową wmurowaną w ścianę Domu Kultury. W następnej części uroczystości głos zabrała Pani Barbara Kosmowska - pisarka, poetka, bardzo blisko związana z twórczością Urbanowskiej. Na podstawie powieści „Księżniczka” pisała pracę magisterską, a następnie obroniła pracę doktorską, zatytułowaną „Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. O powieściopisarstwie Zofii Urbanowskiej".
"Wokół twórczości Zofii Urbanowskiej" - to temat refleksji, którą podzieliła się z zebranymi Kosmowska. Jak co roku tej uroczystości towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursów literackich na recenzję oraz opowiadanie inspirowane twórczością Zofii Urbanowskiej, a także konkursu na spot reklamowy popularyzujący wiedzę o Zofii Urbanowskiej i jej twórczości, których organizatorem jest GBP w Rzgowie. Trzy osobowa komisja dokonała oceny prac i przyznała następujące miejsca.

W konkursie literackim na opowiadanie i recenzję I miejsce zajęła:

Anna Perczyńska-S.P. Sławsk

Wyróżnienia otrzymały :

Bianka Szewczyk- S.P. Rzgów

Anna Michalak-S.P. Osiecza

W konkursie na spot reklamowy wyróżnienie otrzymała:

Patrycja Chęcińska- S.P. Sławsk

W podziękowaniu za zaproszenie do Kowalewka Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie otrzymała powieść Zofii Urbanowskiej z 1908 r. ,,Gucio zaczarowany", podarowany przez Starostwo Powiatowe w Koninie, a od przedstawicieli Miasta Konina oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie Gmina Rzgów otrzymała powieść konińskiej pisarki Janiny Wenedy pt. ,,Zofia Kamila. Vie romance".

Uroczystość zakończona została pokazem filmu animowanego opowiadającego o przygodach tytułowego Gucia z powieści ,,Gucio zaczarowany".

Każdy mógł skosztować pyszne ciasta przygotowane przez Panie z KGW z Kowalewka.

Link do filmu autorstwa Patrycji Chęcińskiej przesłany na konkurs "na filmik (spot) reklamowy popularyzujący wiedzę o Zofii Urbanowskiej i jej twórczości": https://www.youtube.com/watch?v=wB7wOx_Vxlw&feature=youtu.be


Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

Pogoda w naszej Gminie

05
2020

Dziś są imieniny:
brak wydarzeń

DRUKI DO POBRANIA GOSPODARKA ODPADAMI TWÓJ DZIELNICOWY PRZYGARNIJ PSA UNIA EUROPEJSKA MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ ZAINWESTUJ W NASZEJ GMINIE GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
strzałka do góry