Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

Uczniowie Zespołu Szkół w Sławsku uczestnikami XX POZNAŃSKIEGO FESTIWALU NAUKI I SZTUKI

25 kwietnia uczniowie klas: V i VI szkoły podstawowej oraz kl. I - III gimnazjum uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w ramach XX Festiwalu Nauki i Sztuki. Jest to akademickie święto popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic, a także gości z innych regionów kraju. W czasie festiwalu naukowcy poprzez laboratoria, warsztaty, pokazy doświadczeń i inne formy ukazują uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk – świat, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a nauka to zapierająca dech w piersiach przygoda, którą może przeżyć każdy. Gościom w odkrywaniu, analizowaniu i tworzeniu towarzyszą najwyższej klasy specjaliści, by dzielić się z nimi swoim doświadczeniem i pasją.

Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w niezwykle ciekawych  zajęciach:

 • Świat owadów z bliska – spojrzeli w oczy ważki, obejrzeli czułki komara oraz bardzo puszyste skrzydła motyli. Okazało się, że owady, które spotykamy na co dzień, oglądane w dużym powiększeniu wyglądają zupełnie inaczej - budzą grozę albo rozczulają swoją delikatnością.
 • Drewno bez tajemnic – po tych warsztatach żaden z uczniów nie będzie miał problemu z określeniem gatunku drewna z jakiego zostały wykonane meble czy budynki. Co ciekawe można to zrobić nawet przy pomocy węchu…
 • Okiem młodego ornitologa  – uczniowie uczestniczyli w bardzo wyjątkowej czynności jaką jest obrączkowanie młodej sikory. Ptaszyna była bardzo waleczna ale pozwoliła założyć sobie obrączkę a po chwili szybowała nad głowami młodych ornitologów. W sali wykładowej dowiedzieli się jak można zostać birdwatcherem i jak obserwować ptaki.
 • Planeta owadów – sekrety mikroświata  – kolejne spotkanie z owadami jednak w innej odsłonie. Na tych zajęciach uczniowie wysłuchali interesującego wykładu o zachowaniach owadów, ich instynkcie i dyscyplinie. Okazało się również, że owady świetnie nadają się na zwierzęta domowe. Modliszki, mrówki czy chrząszcze to idealni kandydaci na rodzinnego pupila lub wysokobiałkowy posiłek!

 

Młodzi przyrodnicy mieli również okazję skorzystać z pokazów na stoiskach interaktywnych: tworzyli budowle  z piasku kinetycznego, rozbijali róże jakby były wykonane ze szkła, otrzymali odcisk swoich linii papilarnych, brali udział w mikrokapsułkowaniu, ozdabiali chromosomy oraz dowiedzieli się jak domowym sposobem stworzyć lampę lawę.

Uczniowie gimnazjum naukę rozpoczęli od poszerzenia wiedzy z dziedziny produkcji energii odnawialnej
z roślin i odpadów w Instytucie Inżynierii Biosystemów.

Na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej młodzież wysłuchała wykładu nt. „Energia wokół nas” podczas którego zobaczyli w jaki sposób i ile energii można wytworzyć w wyniku działania  wiatru, wody i słońca.

Byli także w Biocentrum, gdzie wysłuchali ciekawego wykładu „Języki ptaków – bogactwo form morfologicznych” oraz aktywnie uczestniczyli w pokazach prezentowanych na stoiskach interaktywnych. Zobaczyli tam magiczne doświadczenia pod nazwą; „Magia ciekłego azotu”,„Mikrokapsułkowanie”, „Zostań młodym biofizykiem!”. Zachwycił ich wykład w Kolegium Gawęckiego nt. „Planeta owadów - sekrety mikroświata”.

Uczestnictwo w Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki w wielu osobach rozbudziło ciekawość i zainspirowało do swoich własnych badań i obserwacji naukowych. Trzymamy kciuki aby za kilka lat oni sami prezentowali młodszym kolegom nowinki naukowe!

Tegoroczny wyjazd należał do bardzo udanych. Zajęcia były niezwykle interesujące.

Udział w zajęciach podczas Festiwalu Nauki był atrakcyjną formą promocji nauk przyrodniczych.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  07
  lipca 2020

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA GOSPODARKA ODPADAMI TWÓJ DZIELNICOWY PRZYGARNIJ PSA UNIA EUROPEJSKA MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ ZAINWESTUJ W NASZEJ GMINIE GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry