Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

Spotkanie patriotyczno - rocznicowe

„Dzisiaj wielka jest rocznica- 11 listopada
Tym, co zmarli za Ojczyznę Hołd wdzięczności, Polska składa.”

Po mszy św. w intencji Ojczyzny i krótkiej części artystycznej przygotowanej przez młodzież miejscowego gimnazjum a przedstawionej przy Pomniku Pamięci, spotkaliśmy się w sali remizy OSP  w Rzgowie aby wspólnie świętować Dzień Niepodległości.Krótkiego wprowadzenia dokonała p. Anna Sadłowska-prezes UTW. Następnie wspólnie odśpiewaliśmy Hymn państwowy, po nim zabrzmiała Rota- w sali zrobiło się patriotycznie i wzniośle.

Chwilę później zrobiło się sentymentalnie- „Rozkwitały pąki białych róż…..” czyli wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych z okresu dwudziestolecia międzywojennego.  Dyrektor Biblioteki Publicznej w Rzgowie podawała wiadomości o czasie i okolicznościach powstawania kolejnych piosenek.  Teksty wyświetlane były na dużym ekranie. Jako, że „…. śpiewać każdy może- trochę lepiej lub gorzej……” to nad poprawnością melodyczną czuwał „zespół wokalny” w składzie: B. Matecka,D. Kałasa, D. Eltman, A. Sadłowska, oraz panowie J. i I. Mateccy. Ten śpiewny repertuar był przeplatany poezją, powstałą w  tym okresie.

Śpiewali wszyscy: starsi – wzruszeni zapomnianymi strofami a młodzież zaciekawiona (bo przecież taki repertuar jest tylko w listopadową Rocznicę).

Po wspólnym śpiewaniu była kawa oraz wspaniałe rogale (Marcińskie) przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rzgowie.

Takie spotkania patriotyczno- rocznicowe warto kontynuować bo przecież „….. naród tracący pamięć- traci życie….”                                                                                              

               Dziękujemy Wszystkim zaangażowanym

            w przygotowanie uroczystości

                 Maria Dąbrowska - UTW


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  29
  czerwca 2022

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  SZCZEPIMY SIĘ DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamowienia Publiczne DOSTĘPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Bezpłatna Pomoc Prawna MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry