Oficjalne otwarcie oczyszczalni ścieków oraz drogi w Sławsku

W dniu 17 stycznia 2019 r. nastąpiło oficjalne otwarcie oczyszczalni ścieków oraz drogi w Sławsku.

Na początku dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi i oddania do użytku drogi, a następnie oczyszczalni ścieków.

W uroczystości uczestniczyli między innymi parlamentarzyści – Leszek Galemba i Zbigniew Dolata, Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. Restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej Maciej Sytek, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Jolanta Ratajczak, Starosta Koniński Stanisław Bielik, Radni z gminy Rzgów, samorządowcy z gmin sąsiednich oraz przedstawiciele firm i instytucji zaangażowanych w realizację obu zadań.
Inwestycje poświęcił proboszcz parafii w Sławsku Benedykt Gembicki.

Wójt Gminy Rzgów Grzegorz Matuszak w swoim przemówieniu przedstawił etapy powstania obu inwestycji. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do ich realizacji. Następnie wręczył pamiątkowe grawertony instytucjom wspierającym finansowo gminę w realizacji tych zadań. Otrzymali je: Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, Zarząd Województwa Wielkopolskiego reprezentowany przez Pełnomocnika Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. Restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej Macieja Sytka oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Jolanta Ratajczak.

Koszt całkowity budowy oczyszczalni wyniósł blisko 7 mln zł, dofinansowanie z WRPO wynosi 3,2 mln zł. Należy wspomnieć, że w ramach projektu dotyczącego budowy oczyszczalni ścieków wybudowane zostało również 4 km kanalizacji sanitarnej, na który pozyskano 1,7 mln złotych. Trwają prace związane z budową kolejnych 12 km sieci kanalizacyjnej w ramach Konińskiego Obszaru Strategicznej Interwencji, które realizuje Zakład Usług Wodnych w Koninie.

Całkowity koszt budowy drogi wyniósł blisko 1 mln 6 00 tyś zł, z czego dofinansowanie ze środków Funduszu Dróg Samorządowych wyniosło 1 231 034,00 zł, dodatkowo ze środków Województwa Wielkopolskiego pozyskano 144 000,00 zł.

października 2020