Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijne



visibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
.

Obserwatorium Przyrodnicze ZIELONY ZAKĄTEK w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Sławsku

4 września 2017 roku do użytku uczniów i nauczycieli zostało oddane Obserwatorium Przyrodnicze „Zielony Zakątek”. Powstanie obserwatorium było możliwe dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Wsparcia finansowego udzielili Wójt i Rada Gminy Rzgów, Wspólnota Gruntowa Sławska, a część roślin zakupili rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół w Sławsku. Ziemię dostarczył Pan Kazimierz Kowalski – właściciel firmy Hydrowat. Projekt i wykonawstwo zapewniła firma ogrodnicza Transgaj, której właścicielem są Panowie Jacek i Paweł Grabarczykowie.

Na terenie obserwatorium posadzono kilkadziesiąt gatunków roślin, mających różnorodne wymagania
i cechy. Są to trawy, byliny, krzewy, zioła, pnącza. W centralnej części zostało umiejscowione poidełko dla ptaków. Wyposażenie „Zielonego zakątka” w karmnik i budkę lęgową dla ptaków oraz tzw. hotel dla owadów ma na celu zwabienie wielu ich gatunków, by uczniowie mogli je obserwować w naturze, a nie tylko poznawać z kart podręcznika. Meteorologiczne przyrządy pomiarowe pomogą młodym obserwatorom zrozumieć zmiany zachodzące w przyrodzie wraz z przemijaniem pór roku. Możliwości dydaktyczne obserwatorium są niezliczone również dlatego, że zostały zakupione liczne pomoce dydaktyczne, m.in. przewodniki do rozpoznawania roślin i zwierząt, tablice dydaktyczne, zestawy do badania wód, gleb
i powietrza, mikroskop, lupy i aparat fotograficzny.
Dotąd niewykorzystane szkolne patio zostało przekształcone w miejsce niezwykłe. Podczas lekcji będzie terenową salą dydaktyczną, a w czasie przerw zmieni się w oazę spokoju i odpoczynku.

Wielu mądrych ludzi wypowiadało się na temat istoty i znaczenia przyrody. Najbardziej trafne wydają się słowa: „Wynalezienie człowieka sprawia przyrodzie same kłopoty, co czyni go pierwszym szkodnikiem natury, a przecież przyroda bez człowieka może żyć, człowiek bez przyrody zginie”.

Powstanie – wspólnym wysiłkiem – „Zielonego zakątka” w naszej szkole daje nadzieję – nie tylko
na efektywniejsze nauczanie, ale przede wszystkim na kształtowanie świadomości ekologicznej naszych uczniów, by nikt z nich w przyszłości nie stał się szkodnikiem. Temu niech nade wszystko służy „Zielony zakątek”.

Wszystkim Państwu, którzy współtworzyliście to piękne miejsce, serdecznie dziękujemy.


    Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

    Pogoda w naszej Gminie

    19
    marca 2024

    Dziś są imieniny:
    brak wydarzeń

    DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE 2022 Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
    strzałka do góry