Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

Jesteśmy Polką i Polakiem - znamy Symbole Narodowe

Z okazji obchodzonej w tym roku 35 rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie 12 grudnia br. zorganizowano spotkanie dotyczące „Polskich Symboli Narodowych”. Dyrektor GBP p. Dorota Eltman zaprosiła tym razem do rzgowskiej książnicy   prof. nadzw. dr hab. Piotra Gołdyna- historyka, regionalistę, wykładowcę Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pan profesor jest także członkiem Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji jak również autorem ponad 25 książek oraz wielu artykułów. 13 grudnia to data bardzo ważna w historii Polski  a najbardziej pamiętana przez seniorów.

Podczas spotkania pan profesor omówił Symbole Narodowe, które podkreślają niezależność i dumę naszego państwa. Należą do nich: hymn, godło oraz flaga.

Hymn inaczej Mazurek Dąbrowskiego to oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwotnie była to Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, napisana przez Józefa Wybickiego.

Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconą w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami , ze złotym dziobem i szponami. Umieszczony jest w czerwonym polu tarczy. Orzeł jako symbol państwa utożsamiany jest z legendarnym twórcą państwa Lechem.

Flaga. Składnikami flagi są Barwy Rzeczypospolitej Polskiej a więc kolory biały oraz czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach, z których górny jest koloru białego a dolny koloru  czerwonego. Co ciekawe obecnie najbardziej zbliżoną  do polskiej flagę mają Monako oraz Indonezja.

Do innych Symboli Narodowych należą również: stroje ludowe, mundury wojskowe, itp.

 Nasz gość podczas spotkania powiedział wiele nowych a co za tym idzie ciekawych rzeczy, o których nie wiele wcześniej wiedzieliśmy. Podczas przecinania wstęgi biało-czerwonej nie można pozwolić  aby upadła na ziemię, natomiast odcięty kawałek możemy zachować np. do kroniki. Pamiętajmy, że flagi się nie wyrzuca tak po prostu, lecz należy ją spalić. Pan profesor omówił  również kolejność wieszania flag podczas ważnych uroczystości państwowych a także warunki jej eksponowania. Cały wykład urozmaicony był pokazem multimedialnym, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć między innymi w jaki sposób należy składać flagę. Ciekawostką jest to , że flaga po złożeniu powinna być takich rozmiarów aby mogła zmieścić się w kieszeni marynarki. Dowiedzieliśmy się również jakie miejsca zajmują ważne osobistości podczas np. wyjazdów służbowych.  Ponadto zobaczyliśmy sposób wykonywania  kokardy, czyli elementu wykorzystywanego w obchodach państwowych.

Zaskoczeni ale także zainteresowani seniorzy zadawali wiele pytań, a uzyskiwane odpowiedzi pozwalały rozwiać ich wątpliwości. Elementem rozluźnienia podczas spotkania były puszczone dwie piosenki w wykonaniu dzieci :”Polskie Symbole Narodowe” oraz „Jestem Polakiem”. Wyświetlony został również filmik ukazujący dwie wersje składania flagi tj. w sposób prawidłowy z poszanowaniem jej oraz ukazujący jej profanację.

Poniedziałkowe spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

Daria Kałasa
Gminna Biblioteka Publiczna
w Rzgowie


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  14
  lipca 2020

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA GOSPODARKA ODPADAMI TWÓJ DZIELNICOWY PRZYGARNIJ PSA UNIA EUROPEJSKA MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ ZAINWESTUJ W NASZEJ GMINIE GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry