Jeden dzień w Sołectwie Sławsk

11 października odbył się finał III edycji konkursu „Jeden dzień w sołectwie – przyroda, kultura i tradycja”, organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.
W gali podsumowującej brali udział: Wójt Gminy Rzgów – Grzegorz Matuszak oraz przedstawiciele sołectwa - sołtys Wiesław Czaja, delegacja KGW Sławsk: Maria Czaja, Teresa Ignaszczak, Irena Szygenda oraz Justyna Pietryk i Mirosław Kozłowski.

W I etapie konkursu należało stworzyć ofertę turystyczną, prezentującą ciekawe i charakterystyczne dla wsi miejsce. Mieszkańcy Sławska w tym roku postanowili zaprezentować pomnik przyrody - aleję kasztanowców. Jej zalety i coroczne zabiegi pielęgnacyjne posłużyły jako główna idea wiersza napisanego przez polonistkę ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Sławsku – Justynę Pietryk. Dodatkowym wymogiem konkursowym, w roku jubileuszu Ojczyzny, było nawiązanie do Powstania Wielkopolskiego.  W II etapie Sołectwo przygotowało danie z kaczki, zaczerpnięte z kuchni staropolskiej lub regionalnej. Panie z KGW po raz kolejny pokazały prawdziwy kunszt, przygotowując do degustacji kaczkę pieczoną z jabłkami oraz przystawkę z kaczki w formie carpaccio.
Finał potwierdził, iż Sławsk znalazł się w gronie najlepszych, bowiem przeszło do niego tylko 30 wyselekcjonowanych w ciągu dwóch etapów projektów.

Statuetkę, czek na 1000 zł i nagrody rzeczowe reprezentantom Sławska wręczyli członkowie komisji oraz goście honorowi: Marzena Wodzińska – Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Jarosław Sobczak – Zastępca Dyrektora Departamentu Środowiska UMWW, Dorota Kinal – Dyrektor Departamentu Edukacji  i Nauki UMWW, Roman Dawid Tauber – Założyciel Wyższej Szkoły Hotelarstw i Gastronomii w Poznaniu, Lech Drożdżyński – Kierownik Katedry Turystyki i Rekreacji w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu.

listopada 2018