DEGUSTACJE kulturalne seniorów podczas wyjazdu do Teatru Muzycznego w Łodzi

W dniu 15 maja 2017 r. w słoneczne, majowe popołudnie seniorzy, z gminy Kawęczyn i gminy Rzgów uczestniczyli w wyjeździe do Teatru Muzycznego w Łodzi na koncert „Nasz portret - piosenki Osieckiej, Kofty i Młynarskiego”.

Jest to pierwsza wyjazdowa „degustacja kulturalna” zorganizowana w ramach realizowanego przez KSS projektu pn. ”Rozsmakowani w kulturze” , współfinansowanego ze środków Rządowego Programu Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Celem zaplanowanych wyjazdów jest pragnienie „zaszczepienia” wśród seniorów potrzeb związanych z kulturą i rozbudzenie chęci uczestnictwa w kulturze. Te spotkania służą odpowiedniemu przygotowaniu adresatów do aktywności kulturalnej jako aktywności twórczej, odtwórczej, odbiorczej, organizacyjnej i animacyjnej związanej z kulturą.

Inscenizowany koncert piosenki aktorskiej został wykonany przez artystów związanych z Teatrem Muzycznym. To wydarzenie artystyczne  z tekstami mistrzów słowa przygotowany w nowych aranżacjach Krzysztofa Brzezińskiego jest propozycją skomentowania otaczającej nas rzeczywistości oraz (stereotypowych?) cech i tak zwanych zachowań narodowych.

Dziesięć osób trafia do Baru Polskiego gdzie, niczym bohaterowie „Wesela” Wyspiańskiego, stają się personifikacją naszych egzystencjalnych frustracji oraz romantyczno-patriotycznego ducha.

Seniorzy rozsmakowywali się wyśmienitą interpretacją utworów znanych mistrzów polskiej sceny teatralno-muzycznej. Pełna publiczności widownia znakomicie bawiła się przy takich nieśmiertelnych przebojach jak "Ach życie kocham cię nad życie", "Niech żyje bal", "W Polskę idziemy", "Bo ja jestem proszę pana na zakręcie" czy "Cyganek".

Zintegrowani, pełni wrażeń szczęśliwie wrócili do domów, z ogromnym „apetytem”  na kolejne zaplanowane degustacje kulturalne.

Joanna Kukulska

Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów