Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

BRANNO

W skład Sołectwa wchodzi miejscowość Branno oraz integralna jej część Barbarka.

Sołtys

Jacek Bartosik zam. Branno 17A, 62-586 Rzgów, tel. 609 674 488

Rada Sołecka

Anna Andrzejewska, Michał Sosnowski, Krzysztof Połatyński, Renata Skowrońska, Maria Szwat

Branno – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie konińskim, w gminie Rzgów. Miejscowość Branno znajduje się w sąsiedztwie wsi Kowalewek i Sławsk, Gmina Rzgów, oraz Rumin i Stare Miasto, Gmina Stare Miasto. Miejscowość leży w odległości ok. 3 km na zachód od miasta Konin. W odległości 2 km. na północ znajduje się rzeka Warta, a 2 km na południe autostrada A2. Wieś rozciąga się wzdłuż głównej ulicy Sosnowej przebiegającej przez wieś ze wschodu na zachód, przy której znajdują się zabudowania z numeracją domów 1-37, dużą część Branna stanowią mieszkańcy mieszkający na nowych osiedlach do których należą ulice Leśna, Dębowa, Brzozowa, Wrzosowa, Konwaliowa, Jagodowa, Bukowa.                                       
Dawniej wieś rolnicza, od roku 2006 dość intensywnie zabudowywana zabudową jednorodzinną, powoli przestaje być wsią typowo rolniczą. Pozostałości po wsi widać jedynie w kilku zachowanych się jeszcze większych gospodarstwach.

W centralnym punkcie miejscowości znajduje się Remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Brannie, która pełni jednocześnie funkcję świetlicy wiejskiej. Przy remizie zlokalizowany jest plac zabaw oraz urządzone przez młodzież boisko do siatkówki i miejsce na ognisko. Z inicjatywy OSP w Brannie w remizie i jej otoczeniu odbywają się cyklicznie rozgrywki tenisa stołowego, piłkarzyków, darta i siatkówki. Przy Ochotniczej Straży Pożarnej działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która bardzo aktywnie włącza się w funkcjonowanie OSP i miejscowości Branno. Ochotnicza Straż Pożarna w Brannie posiada swój profil na facebooku: www.facebook.com/OSPBranno14

Południową część miejscowości stanowi bogaty gatunkowo las, wzbogacony polanami, wzniesieniami, mokradłami i zbiornikami wodnymi, co czyni go atrakcyjnym miejscem turystyki i wypoczynku. W lesie można podziwiać bogatą florę i faunę polskiej przyrody. Całość objęta jest obszarem chronionym Natura 2000 PLH300009 Ostoja Nadwarciańska. Brańskie lasy zapraszają wiosną bogactwem ptasich śpiewów, latem przeróżną roślinnością, jesienią na grzybobranie a zimą na sanki.

W Brannie znajduje się pomnik przyrody, sosna zwyczajna (Pinus silvestris). Rośnie w prywatnym lesie przy drodze biegnącej od Sławska do Branna (Droga Emerytka). Drzewo ma obwód na wysokości pierścienicy 290 cm., co jest rzadko spotykane wśród sosen w okolicy i w kraju. Na wysokości ok. 5 m. drzewo rozgałęzia się na dwie strzały. Na drzewie  umieszczona jest przydrożna kapliczka. Drzewo na wniosek mieszkańca, zostało ustanowione pomnikiem przyrody ożywionej Uchwałą nr 44/07 Rady Gminy Rzgów z dnia 15 maja 2007 r. w sprawie ustanowienia pomnika przyrody.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  16
  styczeń 2021

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA GOSPODARKA ODPADAMI DOSTĘPNOŚĆ TWÓJ DZIELNICOWY PRZYGARNIJ PSA UNIA EUROPEJSKA MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ ZAINWESTUJ W NASZEJ GMINIE GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry