Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

Apel do Rolników - CHROŃCIE PSZCZOŁY!!!

Regionalny Związek Pszczelarzy z siedzibą w Koninie zrzeszający Koła Pszczelarz z powiatów: Konin, Koło, Turek, Słupca, Września i Gniezno uprzejmie prosimy rolników prowadzących   na własne potrzeby zabiegi ochrony roślin o przestrzeganiu elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed zatruciami.

Mając do dyspozycji własny opryskiwacz i szeroki wybór chemicznych środków ochrony można pogodzić wspólne interesy to znaczy chronić ginące pszczoły i wykonać z pełnym skutkiem opryski. Wystarczy dobra wola rolnika i zachowanie następujących zasad:

 1. Nie opryskiwać plantacji z kwitnącymi chwastami
 2. Nie opryskiwać plantacji kwitnących
 3. Opryski prowadzić po godzinach lotu pszczół (pod wieczór po godz.20) rezygnując z zabiegów w godzinach największego lotu pszczół. Stosowanie zabiegu na noc przynosi najlepsze efekty w ochronie i nie truje owadów zapylających.
 4. Uwzględnić sąsiedztwo kwitnącej plantacji - ogrodów oraz kierunek wiatrów (chodzi o znoszenie cieczy roboczej a w związku z tym podtruwanie nektaru).
 5. Dobrać środki o możliwie krótkim okresie prewencji, szczególnie w przypadkach środków owadobójczych. Przy okazji warto pamiętać, że każdy zabieg w momencie wykonywania jest trujący. Dotyczy to również nawożenia dolistnego z opryskiwaczy.

Szanowni Rolnicy, chrońcie pszczoły, gdyż one między innymi przyczyniają się do wzrostu Waszych plonów.

Będziemy bardzo wdzięczni za przyjęci naszej wspólnej prośby i jej realizację, a to pozwoli uniknąć zbędnych konfliktów i zatrucia pszczół. Powodem do troski o utrzymanie przy życiu pszczół na terenie Waszej gminy jest gwałtowny spadek liczby rodzin pszczelich spowodowany wytruciami i chorobami, zwłaszcza warrozą.

Przy okazji składamy podziękowania tym rolnikom, którzy w ubiegłym roku wykonali zabiegi ochrony roślin bezpiecznie i zgodnie z duchem naszej prośby.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  23
  luty 2020

  Dziś są imieniny:

  DRUKI DO POBRANIA GOSPODARKA ODPADAMI TWÓJ DZIELNICOWY PRZYGARNIJ PSA UNIA EUROPEJSKA MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ OCEŃ URZĄD ZAINWESTUJ W NASZEJ GMINIE GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry