Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

,,Pora Słowa...''

W dniu 7 listopada 2018 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie odbyło się spotkanie w ramach 41. Międzynarodowego Listopada Poetyckiego.
Szczególnym gościem biblioteki był Pan Paweł Kuszczyński, poeta i krytyk literacki, prezes poznańskiego oddziału Związku Literatów Polskich, autor 13 książek poetyckich, z których ostatnio wydana, w 2018 r. nosi tytuł „Pora słowa”. W 2015 r. wydał zbiór recenzji krytycznoliterackich „Wartości zauważone”, za który otrzymał nagrodę im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego.
Za osiągnięcia w poezji i krytyce Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 r. przyznał mu Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego uhonorowało go w 2006 r. Medalem „Labor Omnia Vincit”.

Pan Paweł Kuszczyński opowiedział o swojej twórczości seniorom i uczniom ze Szkoły Podstawowej w Rzgowie. Podczas tego niecodziennego spotkania pojawiły się refleksje dotyczące różnych aspektów życia człowieka. Poeta zdradził zebranym jak przebiega u niego proces tworzenia poezji. Nawiązywał do przemijania, oczekiwania, ale poruszał też tematy związane z powstańcami wielkopolskimi. Pan Paweł Kuszczyński opowiedział o swojej twórczości seniorom i uczniom ze Szkoły Podstawowej w Rzgowie. Podczas tego niecodziennego spotkania pojawiły się refleksje dotyczące różnych aspektów życia człowieka. Poeta zdradził zebranym jak przebiega u niego proces tworzenia poezji. Nawiązywał do przemijania, oczekiwania, ale poruszał też tematy związane z powstańcami wielkopolskimi. Jego zachwyt nad przyrodą można znaleźć w wielu wierszach m.in. „Cyprys”, „Powracający ogród” i innych. Pan Paweł stara się wszystko zapisywać, aby nie uległo to zapomnieniu, stąd też w jego wierszach żyją Ci, których już nie ma, czego przykładem może być wiersz „Powstańcy Wielkopolscy”. Autor największym sentymentem obdarza wiersz „List do matki”, gdzie przedstawia obraz matki, którą przedwcześnie utracił. Wszystkie przedstawione utwory poprzedzane były ciekawymi opowieściami samego autora, a także humorystycznymi anegdotami.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali wiersze poety ze specjalnie wypisanymi dedykacjami.

Organizatorem spotkania był Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie pełniąca obowiązki Biblioteki Powiatowej.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  02
  lipca 2020

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA GOSPODARKA ODPADAMI TWÓJ DZIELNICOWY PRZYGARNIJ PSA UNIA EUROPEJSKA MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ ZAINWESTUJ W NASZEJ GMINIE GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry